«Εθισμός» στο διαδίκτυο είναι η υπερβολική χρήση του Διαδικτύου που παρεμβαίνει στην προσωπική ζωή του ατόμου.  Τι σημαίνει όμως αυτό;  Τα σημάδια είναι πολλά.  Αρχικά, το άτομο δεν μπορεί να σταματήσει τη δραστηριότητα ή να υπολογίσει το χρόνο ενασχόλησής του με το διαδίκτυο.  Παραμελεί οικογένεια και φίλους, αποξενώνεται, μειώνονται οι σχολικές επιδόσεις.  Έχει άσχημη διάθεση, ανησυχία ακόμα και επιθετικότητα όταν δε βρίσκεται μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή.  Χρησιμοποιεί τον υπολογιστή ως μέσο για να ξεφύγει από τα προβλήματα που το απασχολούν.

Βέβαια υπάρχουν και σωματικά συμπτώματα όπως ξηροφθαλμία, πονοκέφαλοι και ημικρανίες, διαταραχές του ύπνου.

Χρήσιμες συμβουλές.

Οι γονείς καλό είναι να οριοθετούμε το χρόνο ενασχόλησης των παιδιών με τον υπολογιστή, έτσι ώστε τα παιδιά να αναπτύξουν αυτοέλεγχο και αυτοπειθαρχία.  Γι’ αυτό ο υπολογιστής πρέπει να βρίσκεται σε χώρο κοινόχρηστο π.χ. σαλόνι και όχι στο υπνοδωμάτιο που υπάρχει δυσκολία επίβλεψης.  Περιορίζουμε και το δικό μας χρόνο ενασχόλησης με τον υπολογιστή καθώς αποτελούμε πρότυπα για τα παιδιά μας. Τέλος, ενθαρρύνουμε τα παιδιά να ασχολούνται και με άλλες δραστηριότητες και χόμπι. Αν παρόλα αυτά διαπιστώσουμε κάποια από τα συμπτώματα δε διστάζουμε να ζητήσουμε βοήθεια από κάποιον ειδικό.  Και δεν ξεχνάμε ότι Αν το πρόβλημα εντοπιστεί και αναγνωριστεί σε αρχικό στάδιο είναι πιο εύκολο να αντιμετωπιστεί.

Εθισμός στο διαδίκτυο και τα διαδικτυακά παιχνίδια