ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ:

4 Ιανουαρίου 1958

ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ:

Πτυχίο Μαθηματικών (Άριστα) από το Αμερικάνικο πανεπιστήμιο Hunter College of the City University of New York.

Μεταπτυχιακό στα καθαρά μαθηματικά από το Αμερικάνικο πανεπιστήμιο Hunter College of the City University of New York.

Διδακτορικό δίπλωμα στη μαθηματική παιδεία από το Αγγλικό πανεπιστήμιο University of Exeter.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ

Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Ακαδημαϊκό έτος 1980-1981 - λέκτορας στα πανεπιστήμια Hunter College και στο Queens College of the City University of New York.

Θερινή περίοδος 2001 - επισκέπτης καθηγητής στο πανεπιστήμιο University of South Florida.

Δευτεροβάθμια  Εκπαίδευση

Από το 1990 υπηρετώ ως μόνιμος καθηγητής μαθηματικών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση σε διάφορα γυμνάσια και λύκεια της χώρας, με τρία χρόνια προϋπηρεσία ως αναπληρωτής.

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ - ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Εξελέγην μέλος της Αμερικανική Εταιρείας Αριστούχων ΦΒΚ (Φιλοσοφία Βίου Κυβερνήτης) σε αναγνώριση των υψηλών μου επιδόσεων στις επιστήμες.

Εξελέγην μέλος της Αμερικανικής Εταιρείας Αριστούχων στα Μαθηματικά Pi Mu Epsilon σε αναγνώριση της εξαιρετικής επίδοσής μου στο πεδίο των μαθηματικών.

ΑΛΛΕΣ ΑΣΧΟΛΙΕΣ

Μεταφραστικό Έργο

Vilenkin, N. Y. Αναζητώντας το άπειρο. Κάτοπτρο (με το Γιώργο Μπούκη).

Lang S. Η γοητεία των μαθηματικών. Κάτοπτρο (με το Γιώργο Μπούκη).

Lang S. Μαθηματικές συναντήσεις: με μαθητές γυμνασίου και λυκείου. Κάτοπτρο.

ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (ΕΠΙΛΟΓΗ)

Η αστρονομία στην ποίηση του Ελύτη (17/01/2000)

Εισαγωγή στην ειδική θεωρία της σχετικότητας Ι (07/02/2000)

Εισαγωγή στην ειδική θεωρία της σχετικότητας ΙΙ (21/02/2000)

Εισαγωγή στην ειδική θεωρία της σχετικότητας ΙΙΙ (06/03/2000)

Εισαγωγή στην ειδική θεωρία της σχετικότητας ΙV  (27/03/2000)

Μετρήσεις αποστάσεων του ηλιακού συστήματος (23/10/2000)

Κοσμολογία - κοσμογονία: Μύθος και επιστήμη (08/01/2001)

Τα παράδοξα του Λόγου (22/01/2001)

Γενική Θεωρία της Σχετικότητας Ι (12/03/2001)

Γενική Θεωρία της Σχετικότητας ΙΙ (26/03/2001)

Γενική Θεωρία της ΣχετικότηταςIII (30/04/2001)

Κορνήλιος Καστοριάδης: Ο φιλόσοφος της φαντασίας (20/01/2002)

Η επιστημονική επανάσταση και οι φιλοσοφικές της συνέπειες (Με Α. Κόσκορο) (28/03/2005)

(διαφορετική εκδοχή της ίδιας διάλεξης έγινε στο Ιστορικό τμήμα του Ιονίου Πανεπιστημίου)

Απροσδόκητες διασυνδέσεις - Η παράξενη συνοχή των μαθηματικών (03/03/2008)

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ

Στο παράρτημα Κερκύρας της ΕΜΕ έχω κάνει τις εξής διαλέξεις

Τα μαθηματικά της μέσης εκπαίδευσης στη Σκωτία (17-4-1993)

Η Ειδική Θεωρία της Σχετικότητας (8-3-1998)

Η διδασκαλία της Ευκλείδειας γεωμετρίας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση (13-2-2005)

Τα μαθηματικά και ομορφιά – η περίπτωση της χρυσής τομής (17-02-2008)

Η διεθνής συγκριτική μελέτη για τα μαθηματικά TIMSS –πορίσματα (8-2-2010)

Πώς πρέπει να διδάσκονται τα θεωρήματα της γεωμετρίας; (4-11-2011)

Επίσης εκπροσώπησα τη διοικούσα επιτροπή του παραρτήματος μαζί με το Θωμά οικονόμου στην επιχειρησιακή  ημέρα μαθηματικών 18-22 Μαΐου 1993 στο Dundee της Σκωτίας κατόπιν προσκλήσεως που απευθύνθηκε από τη διεύθυνση δευτεροβάθμιας της Σκωτίας προς την αντίστοιχη της Κέρκυρας. Ανέλαβα το διαγωνισμό επιλογής των μαθητών που θα εκπροσωπούσαν την Ελλάδα στον εν λόγω διαγωνισμό καθώς και τη μαθηματική προετοιμασία των Κερκυραίων μαθητών οι οποίοι εκπροσώπησαν την Ελλάδα σε Εθνικό επίπεδο. Η Κερκυραϊκή ομάδα πρώτευσε στον εν λόγω διαγωνισμό.

Μουσική

Πιάνο, κιθάρα και μπουζούκι. Έχω συμμετάσχει μουσικά σε συναυλίες που οργάνωσαν η Αστρονομική Εταιρεία Κερκύρας, η ΕΛΜΕ Κερκύρας, η φιλαρμονική Αυλιωτών, ο πολιτιστικός σύλλογος Περίθειας, κ.α

Ενδιαφέροντα

Διάβασμα (Μαθηματική Παιδεία, Φιλοσοφία, Ιστορία, Οικονομικά, Φυσική, Κοινωνιολογία, Ψυχολογία, Λογοτεχνία.)

Κολύμβηση (και το χειμώνα)

Συζήτηση (μόνο αν είναι σοβαρή και ουσιαστική που σπάνια είναι)

Ξένες γλώσσες

Αγγλικά - άριστη γνώση