Διδακτική ενότητα: Oργανόγραμμα επιχείρησης

( Στην ιστοσελίδα http://www.irantousis.gr/02_TEXNOLOGIA_B!_TAKSIS/03_parousiaseis_b_taksis.html υπάρχει παρουσίαση σε pptx).

Φύλλο εργασίας

Toτμήμα της επιχείρησης που απεικονίζεται στην κάρτα είναι ????????????????.

Το οργανόγραμμα προσωπικού μιας επιχείρησης είναι ένα διάγραμμα που απεικονίζει ???????????????????????????????????????????.

Στο παρακάτω οργανόγραμμα περιγράφεται η δομή και οργάνωση μιας επιχείρησης.

Σε κάθε παραλληλόγραμμο περιλαμβάνεται ????????????????????????

Τα τρία επίπεδα των σχημάτων μας δείχνουν ???????????????????????..

Η ένωση με γραμμές των διαφόρων σχημάτων καθορίζει ??????????.................................

??????????????????????????????????????????..

Με βάση λοιπόν αυτό το οργανόγραμμα , χαρακτηρίστε την θέση του τμήματος σας στη λειτουργία της επιχείρησης

Θεωρείστε ότι η επιχείρηση σας έχει ως αντικείμενο την παραγωγή ειδών διατροφής και πρόκειται στην συγκεκριμένη αγοραστική περίοδο να κυκλοφορήσει κάποια νέα προϊόντα . Με την βοήθεια του σχολικού βιβλίου αναφερθείτε στα καθήκοντα που κρίνεται ότι θα πρέπει να αναλάβει το τμήμα σας και με ποια άλλα τμήματα θα πρέπει να συνεργασθεί άμεσα και γιατί;

Σχηματίστε ένα μικρό κείμενο με μία εισήγηση για την δραστηριότητα που αντιστοιχεί στον ρόλο σας.

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Διδακτική ενότητα: Οργανόγραμμα εταιρείας

( Στην ιστοσελίδα   http://users.sch.gr/irantousis/υπάρχει παρουσίαση σε pptx).

Τάξη-τμήμα: Β..   Ονομ/μο:

Ανάθεση εργασίας

Άσκηση 1η: Παρουσιάστε το οργανόγραμμα μιας (1) επιχείρησης της επιλογής σας και στη συνέχεια αναφέρεται συνοπτικά τον ρόλο κάθε διαφορετικού τμήματος.

Π. χ. Ο Διευθυντής προμηθειών/παραγωγής της Χ επιχείρησης έχει την ευθύνη για την παραγωγή των προϊόντων, την υγεία και ασφάλεια του προσωπικού και την αποθηκευτική ικανότητα των πρώτων υλών και προϊόντων.

Άσκηση 2η: Ποιες εταιρείες ονομάζονται ανώνυμες ( Α.Ε ) ; Τι ρόλο έχει το διοικητικό συμβούλιο ;Τι σημαίνει καταμερισμός εργασίας;

Οδηγίες: Οι εργασίες σας να περιλαμβάνουν κείμενα συνοπτικά και εικόνες.

{Στο τέλος της εργασίας σας να καταγράψετε τις πηγές

πληροφόρησης που χρησιμοποιήσατε.

: Χρήσιμες ιστοσελίδες

*   Στο σχολικό βιβλίο στην σελ.30 υπάρχουν χρήσιμες διευθύνσεις του διαδικτύου.

*    www.logistics.tuc.gr/Contents/Lessons/PostGrad/organizing.doc

Περιλαμβάνει χρήσιμο υλικό για την οργάνωση των επιχειρήσεων.

.*   http://epixeireite.duth.gr/?q=node/6   Σελίδα του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης με υλικό για τις επιχειρήσεις.

*www.mech.upatras.gr/~goutsos/Dioikhsh/notes2.ppt

Παρουσίαση της λειτουργίας της οργάνωσης σε μορφή ppt.