ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΕΤΡΟΥ ΚΑΒΑΦΗΣ
(1863 - 1933)

Διάβασε το βιογραφικό σημείωμα του βιβλίου σου για τον ποιητή Κ. Π. Καβάφη (σσ. 443 - 444) και προσπάθησε να λύσεις το σταυρόλεξο.

Κάνοντας κλικ σε οποιονδήποτε ΑΡΙΘΜΟ του σταυρολέξου εμφανίζεται ο ορισμός της ζητούμενης λέξης.
Όταν συμπληρώσεις το σταυρόλεξο, πάτησε το κουμπί 'Έλεγχος Λύσης', για να ελέγξεις τις απαντήσεις σου.

1   2            3
5            6   7

ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ:

1. Λογοτέχνης της Β΄ Αθηναϊκής Σχολής που πρώτος παρουσίασε έργα του ποιητή Κ. Π. Καβάφη στην Αθήνα.
5. Εκφραστικός τρόπος που συχνότατα εντοπίζεται στα ποιήματα του Κ. Π. Καβάφη.
6. Ηγετική φυσιογνωμία της Β΄ Αθηναϊκής Σχολής, ο οποίος χαρακτήρισε "άτεχνα στιχουργήματα" ποιήματα του Κ. Π. Καβάφη (ΣΕ ΓΕΝΙΚΗ ΠΤΩΣΗ).
8. Τέτοια είναι τα φιλοσοφικά ποιήματα του Κ. Π. Καβάφη. Η ζητούμενη λέξη σημαίνει τη φιλοσοφία ή τον τρόπο με τον οποίο κάποιος αντιμετωπίζει τη ζωή (ΣΕ ΓΕΝΙΚΗ ΠΤΩΣΗ).
10. Τεχνική με την οποία ο Κ. Π. Καβάφης (κ.ά) προσπαθεί να εισαγάγει στην ατμόσφαιρα που περιγράφεται στο έργο τον αναγνώστη και να τον επηρεάσει έτσι, ώστε να του δημιουργήσει την κατάλληλη (περιγραφόμενη στο έργο) συναισθηματική κατάσταση.
12. Γενέτειρα του Κ. Π. Καβάφη.
13. Μια από τις πόλεις όπου έζησε ο Κ. Π. Καβάφης.
14. Έτσι ονομάζονται εκείνοι που δεν έχουν ζήσει μόνο σ' έναν τόπο και έχουν επηρεαστεί και υιοθετήσει ξένες ιδέες, τρόπους και κουλτούρες, παγκόσμιας ισχύος. Ο Κ. Π. Καβάφης και ο Γιώργος Σεφέρης χαρακτηρίζονται τέτοιοι ποιητές [ΣΕ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟΥ].
15. Αρκετούς χρησιμοποιεί ο Κ. Π. Καβάφης (π.χ. κουβανείς, να τον δώσει, ανοφέλετα, πιότερο) [ΣΕ ΑΙΤΙΑΤΙΑΤΙΚΗ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟΥ].

ΚΑΘΕΤΑ:

2. Μια από τις θεματικές κατηγορίες ποιημάτων του Κ. Π. Καβάφη.
3. Πασίγνωστο ποίημα του Κ. Π. Καβάφη.
4. Θεματική (υπο)κατηγορία ποιημάτων του Κ. Π. Καβάφη, στα οποία ο ποιητής χρησιμοποιεί ως αφορμή πλαστά περιστατικά κυρίως από τους ελληνιστικούς, αλλά και από τους ρωμαϊκούς και βυζαντινούς, χρόνους.
7. Καλλιτεχνική τάση προς την ωραιοποίηση του φαντασιακού κόσμου, χαρακτηριστικό των ερωτικών συχνά ποιημάτων του Κ. Π. Καβάφη [ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΕΝΙΚΟΥ]
9. Σ' αυτή τη γλωσσική ποικιλία έγραψε ο Κ. Π. Καβάφης τα πρώτα ποιήματά του, τα οποία αργότερα ο ίδιος αποκήρυξε.
11. Η τάση του Κ. Π. Καβάφη (και άλλων ποιητών) να γράφει χωρίς αυστηρή τήρηση μετρικών κανόνων ή ρυθμού σε λόγο που μοιάζει με πεζό.