Νομοθεσία

Τα τελευταία χρόνια το ενδιαφέρον όσων ασχολούνται με το αντικείμενο της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης,
αλλά και άλλων φορέων, έχει προσελκύσει η δημιουργία Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σε περιοχές
όπου το φυσικό περιβάλλον δεσπόζει. O θεσμός των ΚΠΕ είναι άμεσα συνδεδεμένος με το περιβαλλοντικό κίνημα
και θεωρείται σήμερα διεθνώς ως ένας από τους κυριότερους φορείς της εκπαίδευσης έξω από το σχολείο.

Σχετική Νομοθεσία Ίδρυσης και Λειτουργίας Κ.Π.Ε.
N1892/1990 : Περιβαλλοντική Εκπαίδευση στη Β/θμια Εκπαίδευση και ίδρυση Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (άρθ. 11, παρ. 13)

N1946/1991 : Επέκταση της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στην Π/θμια Εκπαίδευση (άρθ. 62)

ΦΕΚ 175/1993 : Ίδρυση και λειτουργία ΚΠΕ. Ανάγκη Ανάγκη πραγματοποίησης Ειδικών Προγραμμάτων για την ανάπτυξη της Π.Ε.

ΦΕΚ 145/2000 : Μεταβίβαση αρμοδιοτήτων στις Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις σχετικά με Α/θμια και Β/μια Εκπαίδευση

Αν θέλετε να διαβάσετε την πλήρη Νομοθεσία της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, τότε πατείστε εδώ.

Αν δεν μπορείτε να διαβάσετε τα παραπάνω, πρέπει να μεταφορτώσετε το Acrobat Reader από εδώ