Ναρκωτικά, κατάθλιψη και τώρα μουσική για τον γιο του Μακάρτνεϊ
Εκ πρώτης όψεως σου θυμίζει κάποιον... είναι 35 ετών και έχει ένα πρόσωπο οικείο. Και αυτό γιατί μοιάζει στον πατέρα του Πολ Μακάρτνει. Βρίσκεται στο Νάσβιλ, μια από τις πιο γνωστές πόλεις της Αμερικής σε όσους ασχολούνται με τη μουσική. Όλοι οι μεγάλοι μουσικοί πέρασαν από εδώ..ο Τζέιμς Μακάρτνει θα κάνει και αυτός εδώ το ντεμπούτο του στο ιστορικό κλαμπάκι Μπλούμπερντ.

Οι παραστάσεις του πηγαίνουν καταπληκτικά είναι όλες sold-out, καθώς έχει κληρονομήσει σίγουρα το μουσικό χάρισμα του πατέρα του.

Ο λιγομίλητος και ευαίσθητος James, μιλάει για πρώτη φορά στην βρετανική Daily Mail για την οικογένεια του, τον διάσημο πατέρα του και τον χαμό της μητέρας του Linda.

Είναι η πρώτη του συνέντευξη αλλά είναι άκρως αποκαλυπτική.

«Είμαι εκ φύσεως καχύποπτος, γιατί έτσι μεγάλωσα. Αλλά καταλαβαίνω ότι οι άνθρωποι μπορεί να ενδιαφέρονται για μένα. Βέβαια εμένα με απασχολεί μόνο η μουσική».
Ο Τζέιμς μιλάει για τον καταστροφικό δεύτερο γάμο του πατέρα του με την Χέδερ Μιλς, μια γυναίκα που «δεν συμπαθούσα καθόλου» όπως χαρακτηριστικά λέει. Ο βρετανός τραγουδιστής λάτρευε την αμερικανίδα μητέρα του και λατρεύει εξίσου και την τρίτη σύζυγο του πατέρα του επίσης αμερικανίδα, κληρονόμο Nancy Shevell. «Είναι η νέα μου μητέρα, όχι μητριά» δηλώνει.

Ενώ έπαιζε κιθάρα από τα παιδικά του χρόνια αποφάσισε πριν λίγο καιρό να ασχοληθεί με τη μουσική. «Είναι δύσκολο να ζεις κάτω απο την σκιά των Beatles. Όταν ξεκίνησα να παίζω, χρησιμοποιούσα ψευδώνυμο.

«έπρεπε να περιμένω να ωριμάσει η δουλειά μου για να εμφανιστώ στο πάλκο και τώρα είναι η ώρα. Δεν θέλω πια να κάθομαι και θέλω να βγάζω τα δικά μου χρήματα» είπε ο Τζέιμς.
Και σίγουρα δεν κάθεται ο νεαρός τραγουδιστής, μιας και έχει κάνει περιοδεία 47 πόλεων σε 27 πολιτείες της Αμερικής, διανύοντας 13,000 μίλια και μένοντας σε φτηνά ξενοδοχεία. Ο σκοπός είναι να τον γνωρίσει το αμερικανικό κοινό ώστε να βγει το άλμπουμ του «Me» εκεί.
Έχει γράψει ένα νέο κομμάτι με τον πατέρα του Paul McCartney και τραγουδάει και μια διασκευή του Neil young, αλλά κατά τα άλλα τα υπόλοιπα κομμάτια του άλμπουμ είναι όλα καινούργια.
Ο γιος του σκαθαριού είναι ο μόνος που δεν κατάφερε μέχρι τώρα να χτίσει γερή καριέρα καθώς οι δύο αδερφές του Stella και Mary είναι η κάθεμια πολύ διάσημη στον τομέα της. Από την μια η Stella είναι πασίγνωστη σχεδιάστρια μόδας και η Mary πολύ γνωστή φωτογράφος.
Ο ίδιος λέει οτι «πίεζα πολύ τον εαυτό μου. Σκεφτόμουν ότι έπρεπε να ασχοληθώ με τη μουσική και αυτό με ενοχλούσε. Γιαυτό ασχολήθηκα με την ζωγραφική και μετά με την κατασκευή επίπλων. Δεν ήθελα να γίνω κλισέ, ο γιος που ασχολείται με τη μουσική, αλλά τελικά δεν το απέφυγα καθότι την αγαπάω πολύ».

Η παιδική του ηλικία ήταν πολύ χαρούμενη, αλλά και ως παιδί ήξερε ότι ο πατέρας του ήταν διαφορετικός. «Δεν ξέρω τι θα πρέπει να πω για την παιδική μου ηλικία. Δεν θα ήθελα να αποκαλύψω πράγματα που θα στεναχωρήσουν τον πατέρα μου. Στο σχολείο του φέρονταν φυσιολογικά, αλλά ναι ήξερα οτι ο πατέρας μου είναι διαφορετικός». Οι διάσημοι που πέρασαν από το σπίτι του εκατοντάδες. «Για μένα ήταν απλά φίλοι των γονιών μου».
Ένας άλλος λόγος όμως που ο Τζέιμς άργησε να βρει τον δρόμο του ήταν ο θάνατος της μητέρας του. «Πέθανε όταν ήμουν 20 και μπήκα σε βαριά κατάθλιψη. Σπούδαζα στην Καλών Τεχνών τότε και σχεδόν έμεινα. Αλλά τότε ξεκίνησα και τα πολλά ναρκωτικά». Σύμφωνα με πληροφορίες ο Πωλ Μακάρντει και ο Τζέιμς κοιμόνταν στο ίδιο κρεβάτι για μήνες καθότι ο πόνος για την χαμένη Λίντα ήταν αβάστακτος.
Ο Τζέιμς όμως απομακρύνθηκε από την οικογένεια του και χώθηκε πιο βαθιά στα ναρκωτικά. Εκείνη την περίοδο είδωλο του ήταν ο Κέρτ Κομπέιν και η ηρωίνη ο καλύτερος του φίλος.

«Με τον πατέρα μου απομακρυνθήκαμε αρκετά μετά από αυτό. Μιλούσαμε μια φορά καθε τρεις ή τέσσερις μήνες. Μετακόμισα στο Μπράιτον και απλά περπατούσα και σκεφτόμουν» αποκαλύπτει ο τραγουδιστής. Και μόλις το 2007, μετά τα προβλήματα υγείας του Σκαθαριού, επανασυνδέθηκαν με τον Τζέιμς. «Ήταν η φάση που χώριζε με την Χέδερ, όλα ήταν δημόσια τον κυνηγούσαν οι παπαράτσι. Μετανιώνω που δεν του στάθηκα περισσότερο».

Τώρα όμως, ο νεαρός μουσικός έχει όλη την οικογένεια του στο πλάι του. Συνεργάστηκε με τον πατέρα του σε δύο άλμπουμ, ξεκίνησε την καριέρα του με το ψευδώνυμο Light και τώρα επιτέλους εμφανίζεται στο κοινό ως Τζείμς Μακάρτνει.

Πηγή: Πρώτο Θέμα