Love Me Do

Love, love me do,

Love me do, whoa, love me do

Someone to love, somebody new!
Someone to love, someone like you!

So ple-e-ease,
Love me do, whoah, love me do

(harp solo)

Yeah, love me do!

Ohh, love me do

To «Love Me Do» ήταν ένα από τα πρώτα τραγούδια των Lennon/McCartney. Την εποχή εκείνη συνήθιζαν να το σκάνε από το σχολείο και να πηγαίνουν ο ένας στο σπίτι του άλλου όπου έγραφαν τραγούδια για το συγκρότημα τους της εποχής εκείνης το οποίο ονόμαζαν «The Quarrymen» από το όνομα του σχολείου τους που λεγόταν Quarry Bank High School.
Ο George Martin διάλεξε το «Love Me Do για τον πρώτο δίσκο των Beatles ξεχωρίζοντάς το από ένα δοκιμαστικό δίσκο που είχαν κάνει οι Beatles για την εταιρεία ΕΜΙ. Γράφτηκε σε δίσκο στις 11 Σεπτέμβρη του 1962. Χρειάστηκαν δεκαεφτά επαναλήψεις μέχρις ότου μείνει ικανοποιημένος ο George Martin.
«Το «Love Me Do» δεν έγινε ποτέ μεγάλη επιτυχία. Ίσως έπρεπε μετά τη δημιουργία του να πλασαριστεί στην Αμερική. Θυμηθείτε όμως ότι οι Αμερικανοί μας δέχτηκαν πολύ αργότερα θεωρώντας μας κάτι σαν «τοπικούς ήρωες».
To «Love Me Do» δεν μπήκε ούτε στο No 40 στα charts της Αγγλίας. Δεν πρόκοψε καθόλου».

John Lennon

Ο Paul έγραψε το βασικό θέμα του όταν ήταν 16 χρονών, ίσως και μικρότερος. Εγώ αν θυμάμαι καλά τον βοήθησα λίγο στην μέση του τραγουδιού.

John Lennon