www.kangaroo.gr

Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό», ο οποίος διενεργείται και στην Ελλάδα

(κάθε Μάρτιο από το 2007).

Ο Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό» απευθύνεται σε μαθητές από την Γ΄ Δημοτικού μέχρι την Γ΄ Λυκείου.
Η φιλοσοφία του διαγωνισμού βασίζεται στην αρχή ότι μαθηματικά είναι μία κουλτούρα η οποία πρέπει να παρέχεται σε όλους. Ειδικά, επειδή τα μαθηματικά καλλιεργούν την σκέψη και φέρνουν πνευματική ικανοποίηση, δεν πρέπει να απευθύνονται μόνο σε λίγους.
Τα θέματα του διαγωνισμού δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις μαθηματικών ούτε απευθύνονται (μόνο) σε μαθητές με ιδιαίτερη κλίση στα μαθηματικά. Έχουν, ως επί το πλείστον, διασκεδαστικό χαρακτήρα και είναι ελκυστικές στους μαθητές. Ο κοινός νους, η καθαρή σκέψη και η αγάπη για τα μαθηματικά είναι αρκετά εφόδια για να τα αντιμετωπίσει κανείς με επιτυχία.

Όλοι οι μαθητές που παίρνουν μέρος στον διαγωνισμό λαμβάνουν δώρα με ενδιαφέρον εκπαιδευτικό περιεχόμενο, ανεξάρτητα από την επίδοσή τους. Επίσης, ένας στους έξι μαθητές λαμβάνει επιπρόσθετο συμβολικό βραβείο, με βάση την επίδοσή του.

Για την συμμετοχή στον διαγωνισμό υπάρχει συμβολική συνδρομή. Όμως, η αξία των δώρων που παίρνει στα χέρια του ο κάθε μαθητής υπερβαίνει κατά πολύ το ποσό της συμμετοχής.