Τοπικά Νέα

Πρόγραμμα καταπολέμησης του κοινωνικού αποκλεισμού σε σχολεία της Θεσσαλονίκης

(19/1/2005 2:45:00 μμ)

Πηγή: Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων

Πρόγραμμα ευαισθητοποίησης μαθητών και εκπαιδευτικών για την καταπολέμηση του κοινωνικού αποκλεισμού, του ρατσισμού και της ξενοφοβίας, εφαρμόστηκε με επιτυχία σε έξι Γυμνάσια και Λύκεια της Θεσσαλονίκης και θα συνεχιστεί και φέτος με τη συνεργασία του Γραφείου Αγωγής Υγείας της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης και της κοινωνικής οργάνωσης υποστήριξης νέων "Άρσις".
Στο πρόγραμμα πήραν μέρος περίπου εκατό μαθητές που μέσα από βιωματικές ασκήσεις και εναλλακτικούς τρόπους εκπαίδευσης ενημερώθηκαν για σύγχρονα κοινωνικά θέματα και ευαισθητοποιήθηκαν γύρω από ζητήματα ειρηνικής και γόνιμης επικοινωνίας, εμπέδωσης των δημοκρατικών αρχών του διαλόγου και της ανεκτικότητας.

Ολοένα και πιο ευάλωτοι οι νέοι σε φαινόμενα ρατσισμού και ξενοφοβίας

Η εφαρμογή του προγράμματος κρίθηκε αναγκαία επειδή οι νέοι γίνονται όλο και πιο ευάλωτοι σε φαινόμενα ρατσισμού και ξενοφοβίας, επισήμανε ο επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος Χρήστος Τσιρώνης. Όπως είπε, η ελλιπής ενημέρωση και κοινωνική εκπαίδευση, σε συνδυασμό με τα προβλήματα της ανεργίας, της φτώχειας και της γενικότερης υποβάθμισης ολόκληρων αστικών περιοχών, δημιουργούν προβλήματα δυσανεξίας και αντιπαλότητας. Επίσης, οι εκδηλώσεις βίας μεταξύ νέων, το έλλειμμα δημοκρατικού διαλόγου και οι ελλιπείς τρόποι συνέργειας για την αντιμετώπιση κοινών προβλημάτων, ειρηνικής συνύπαρξης και αλληλοκατανόησης μέσα στο σχολικό περιβάλλον αναδύονται ως οξύτατα προβλήματα για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές.

Η παρουσίαση του προγράμματος έγινε σήμερα σε εκδήλωση στην αίθουσα του Δικηγορικού Συλλόγου. Στον χαιρετισμό του ο περιφερειακός διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας Γιώργος Καρατάσιος τόνισε ότι οι αποκλεισμοί, ο ρατσισμός και η ξενοφοβία δημιουργούν λάθος καταστάσεις στα σχολεία και ο στόχος του συγκεκριμένου προγράμματος είναι η εξάλειψη αυτών των φαινομένων.

Χαιρετισμό απηύθυναν επίσης ο διευθυντής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης Ηλίας Παρασκευάς, η προϊσταμένη της κ. Βακαλούδη, η υπεύθυνη του Γραφείου Αγωγής Υγείας Τασούλα Μιχαηλίδου και ο επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος Χρήστος Τσιρώνης.