ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ

(16/4/2010)

Διοργάνωση: Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας

και

Αναστασία Βακαλούδη: Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Δυτικής Θεσσαλονίκης, Επιμορφώτρια Τ.Π.Ε. στην Εκπ/ση

«Διδακτική Μεθοδολογία και Στρατηγικές Μάθησης – Το παράδειγμα της διδακτικής της Ιστορίας» (Αναστασία Βακαλούδη, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Δυτικής Θεσσαλονίκης, Επιμορφώτρια Τ.Π.Ε. στην Εκπ/ση)

«Kαινοτόμες φιλολογικές δράσεις με την αξιοποίηση των σχολικών βιβλιοθηκών», Πασχαλιά Καρύδα (Φιλόλογος, Υπεύθυνη της Σχολικής Βιβλιοθήκης του 3ου Γυμνασίου Σταυρούπολης, Πιστοποίηση Β΄ Επιπέδου Επιμόρφωσης Τ.Π.Ε.).

«Παρουσίαση υποστηρικτικού υλικού για παλιννοστούντες και αλλοδαπούς μαθητές, στα πλαίσια διδασκαλίας του μαθήματος Ιστορίας της Β΄ Γυμνασίου», Ιωάννης Γούνης (Φιλόλογος του Διαπολιτισμικού Γυμνασίου Ευόσμου, Υπεύθυνος οργάνωσης Τ.Υ.) & Βαΐτσα Μωυσίδου (Φιλόλογος του Διαπολιτισμικού Γυμνασίου Ευόσμου, Δρ. Νεότερης Ιστορίας).

«Η διαχείριση/αντιμετώπιση των μαθησιακών δυσκολιών με την ανάπτυξη και εφαρμογή τεχνικών διδασκαλίας και στρατηγικών μάθησης: πρακτικές  για την αντιμετώπιση καθημερινών εκπαιδευτικών προβλημάτων» (Κορνηλία Ζαφειριάδου, Φιλόλογος του 3ου Γυμνασίου Λαγκαδά, Επιμορφούμενη Β΄ Επιπέδου Επιμόρφωσης Τ.Π.Ε.).