Διημερίδα με θέμα:

"Διδακτικh της Ιστορiας στο Γυμνaσιο και το Λyκειο"

Η Διημερίδα θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 02/02/2009 και την Τρίτη 03/02/2009, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων Β/θμιας Εκπ/σης Δυτικής Θεσσαλονίκης, Κολοκοτρώνη 22, Σταυρούπολη, 2ος όροφος (απέναντι από τη Μονή Λαζαριστών), Ώρες: 12.00-15.00 μ.μ. (θα χορηγηθεί Βεβαίωση Συμμετοχής).

Εισηγήτρια: Αναστασία Βακαλούδη, Δρ. Ιστορίας - Βυζαντινολόγος, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Δυτικής Θεσσαλονίκης

Θεματολογία:

Διδακτική της Ιστορίας

■ Ανάπτυξη της κριτικής σκέψης

Μεθοδολογία & Στρατηγικές Ιστορίας

Έννοιες στην Ιστορία

■ Ιστορικές Έννοιες και Τεχνολογίες Πληροφοριών & Επικοινωνιών

Πηγές: Είδη & Μεθοδολογία Ανάλυσης / Παραδείγματα

ΦΥΛΛΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ

Εικόνες: Αξιοποίηση στην Ιστορία (συμβολή στην Τοπική Ιστορία)

Εικαστικά έργα στην Ιστορία / Παράδειγμα: Ευγένιος Νελακρουά - Ρομαντισμός - Ελληνική Επανάσταση

Φωτογραφία στην Ιστορία

Γελοιογραφία στην Ιστορία: ιστορικό & ερμηνεία

■ Ιστορία και Τεχνολογίες Πληροφοριών & Επικοινωνιών: Παιδαγωγικός Σχεδιασμός: Τα WebQuests στην Ιστορία

■ Τοπική Ιστορία

Στη Διημερίδα θα συμμετάσχουν ο Σχολικός Σύμβουλος Θεολόγων κος Πολύβιος Στάντζαλης με διαθεματική προσέγγιση Θεολογίας & Ιστορίας, ο Σχολικός Σύμβουλος Αρχιτεκτόνων & Πολιτικών Μηχανικών κος Γεώργιος Τσότσος με θέμα την ανάλυση των ιστορικών χαρτών και ο καθηγητής του Πειραματικού Γυμνασίου Παν/μίου Μακεδονίας και Δρ. Ιστορίας κος Κοσμάς Τουλούμης με διδακτική πρόταση Ιστορίας.

Η Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Δυτικής Θεσσαλονίκης

Αναστασία Βακαλούδη