«ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ »

ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΑ: Δρ. Άννα Τριχοπούλου, Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Κοινωνιολόγων Θεσσαλονίκης

«Σχολείο για όλους, χωρίς διακρίσεις με σεβασμό στην διαφορετικότητα»

Τον Απρίλιο του 2000, στη Σενεγάλη, στο Παγκόσμιο Φόρουμ για την Εκπαίδευση . εκπρόσωποι από 164 χώρες συμφώνησαν στο στόχο «εκπαίδευση για όλους μέχρι το 2015». Η εκπλήρωση αυτού του στόχου σχετίζεται με τη λήψη μέτρων για την παραμονή στην εκπαίδευση παιδιών και εφήβων που βρίσκονται σε κίνδυνο  αποκλεισμού και διακοπής της φοίτησης όπως παιδιά με μαθησιακές αναπηρίες, μαθησιακές δυσκολίες, παιδιά από διαφορετικό πολιτισμικό περιβάλλον.

Θα παρουσιαστούν ευρωπαϊκές και διεθνείς στατιστικές για τα  παιδιά και εφήβους με μαθησιακές δυσκολίες και θα διεξαχθούν τα απαραίτητα συμπεράσματα.

Θα γίνει αναφορά στο μοντέλο διεθνούς κατάταξης λειτουργικότητας, αναπηρίας και υγείας της ΠΟΥ, βάσει του οποίου λαμβάνονται υπόψη όλες οι παράμετροι συνυπολογίζοντας τόσο το ιατρικό όσο και το κοινωνικό μοντέλο.

Η εισήγηση θα επικεντρωθεί σε θέματα αποδοχής της διαφορετικότητας και στο πως οι διάφοροι συντελεστές μπορούν να συμβάλουν σε ένα σχολείο « ανοικτό» όπου ο κάθε μαθητής μπορεί να νοιώθει ότι ζει σε ένα ασφαλές περιβάλλον και είναι αποδεκτός από τους συμμαθητές του, τους δασκάλους του και τους γονείς του.