ΕΠΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
ΕΠΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Αρχική σελίδα)
Δικαίωμα Εγγραφής
Ειδικότητες
Επαγγελματικές δυνατότητες

Γενικά

Από το σχολικό έτος 2007-2008 λειτουργεί στη Χαλκίδα ΕΠΑ.Σ.(Επαγγελματική Σχολή) με ειδικότητες που δεν υπάρχουν στα ΕΠΑ.Λ.  Η Επαγγελματική Σχολή (ΕΠΑΣ Χαλκίδας) απευθύνεται στους μαθητές της Χαλκίδας και της ευρύτερης περιοχής, δεδομένου ότι μόνο μία ΕΠΑΣ λειτουργεί στην περιοχή αυτή.\

Τι είναι η ΕΠΑ.Σ.

Είναι ένα νέου τύπου σχολείο που έρχεται να καλύψει τις εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών που δεν αποβλέπουν σε συνέχιση των σπουδών τους στο Πανεπιστήμιο ή στα ΤΕΙ, αλλά συνειδητά και σταθερά επιζητούν καθαρά επαγγελματική εκπαίδευση που να τους προσφέρει γρήγορη ένταξη στην αγορά εργασίας.

Για το λόγο αυτό στις ΕΠΑ.Σ. δε διδάσκονται γενικά μαθήματα (Γλώσσα, Μαθηματικά, Φυσική, Ιστορία, Θρησκευτικά κτλ)

Στις ΕΠΑ.Σ. οι ώρες διδασκαλίας είναι 25 την εβδομάδα με μαθήματα μόνο ειδικότητας, θεωρητικά και εργαστηριακά. Οι απόφοιτοι των ΕΠΑ.Σ μετά από 2 χρόνια σπουδών παίρνουν πτυχίο επιπέδου-3, σύμφωνα με τον ιδρυτικό νόμο 3475/2006. Τα πτυχία επιπέδου-3 στην Ευρωπαϊκή ένωση σύμφωνα με την ισχύουσα διάταξη θεωρούνται μεταλυκειακού επιπέδου.