102η επέτειος απελευθέρωσης Ιωαννίνων

Στις 21 Φεβρουαρίου 2015, θα γιορτάσουμε την 102η επέτειο της απελευθέρωσης της πόλης των Ιωαννίνων από τον τουρκικό ζυγό. Δείτε, στο video που ακολουθεί, ένα μικρό αφιέρωμα στον απελευθερωτή της πόλης ταγ/ρχη Ιωάννη Βελισσαρίου

Εισαγωγή στην βιομηχανική παραγωγή

Το κλιπ παρέχει μια ιστορική αναδρομή στη γραμμή παραγωγής προϊόντων από την οικιακή παραγωγή αγαθών για κατανάλωση -οικοτεχνία- έως τον εκβιομηχανισμό του βιοτεχνικού συστήματος και την οργάνωση της σύγχρονης βιομηχανίας.

πηγή: www.edutv.gr / εκπαιδευτική τηλεόραση

Το σύνολο των δικαιωμάτων της πνευματικής ιδιοκτησίας του οπτικοαουστικού υλικού της Διεύθυνσης Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης ανήκει αποκλειστικά στο ΥΠ.Π.Ε.Θ και προστατεύεται από το νόμο.

έτσι τσικνίσαμε στο σχολείο μας…2013

Μετά από πρωτοβουλία των μαθητών και του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του Γυμνασίου Βελισσαρίου οργανώθηκε ο εορτασμός της τσικνοπέμπτης με χορό, τραγούδια, και ψήσιμο κρέατος (σουβλάκι, λουκάνικο).

τσικνοπέμπτη 2013ppt from axalatsis

Αναβιώσαμε το παλιό δρώμενο του χορού πλέκοντας το γαϊτανάκι αλλά και του γανωματή πλανόδιου επαγγελματία που περνούσε από τις γειτονιές για να επισκευάσει τα χάλκινα σκεύη των νοικοκυρών, περνώντας τα με μια επικάλυψη κασσίτερου (καλάϊ).

Ευχαριστούμε πολύ τους ανθρώπους του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων που κάθε χρόνο με όρεξη και προσωπική δουλειά οργανώνουν την συγκεκριμένη εκδήλωση.

Επίσης ευχαριστούμε τον κ. Ράπτη Βασίλειο χοροδιδάσκαλο του εκπολιτιστικού συλλόγου Λούτσας, ο οποίος μας δάνεισε το γαϊτανάκι, και την DJ για τις μουσικές της επιλογές πού απογείωσε το κέφι όλων μας.

Ένα άλμπουμ από τα παλιά

Όριο 33 εργασιών μέχρι την 3η συνάντηση

Όσοι μέχρι την τρίτη συνάντηση δεν συμπληρώσουν 33 σωστές εργασίες θα μεταφερθούν στο τμήμα «Από απόσταση – Χωρίς βεβαίωση 3» και θα μπορούν να κάνουν κανονικά τις εργασίες αλλά δεν θα πάρουν καμία βεβαίωση φέτος.

Επειδή λόγω εκλογών θα γίνουν αλλαγές στην ημερομηνία της τρίτης συνάντησης όσα τμήμα μετακινήσουν την τρίτη συνάντηση πιο νωρίς θα ισχύει η παλιά ημερομηνία ως προθεσμία ενώ όσα τη μετακινήσουν πιο μετά θα ισχύει η νέα ημερομηνία ως προθεσμία.

Για ευκολία δείτε τις προθεσμίες όπως είναι αυτή τη στιγμή, για όλα τα τμήματα.

Ευχές !

Εύχομαι σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα υγεία, καλή και δημιουργική χρονιά.

Ειδικότερα για τους συναδέλφους στο σεμινάριο Moodle 2014-2015, εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθειά τους.

Χρόνια πολλά