Αρχείο ημέρας 25 Απριλίου 2015

Πρεπει να “μπουκωσουμε” τα σχολεια με gadgets;

ipad-605420_640    Διαβάσα ένα άρθρο στο BBC που αντιπαραθέτει επιχειρήματα υπέρ και κατά των tablets ή του διαδραστικού πίνακα στα σχολεία. Τι θα διαλέγατε, για παράδειγμα: 8.000 νέους εκπαιδευτικούς στα σχολεία ή να έχει κάθε μαθητής ένα ipad;

Τα οικονομικά συμφέροντα που διακυβεύονται είναι τις τάξεως των δις δολαρίων ή ευρώ και η απάντηση έτσι γίνεται πολύ “περίπλοκη”, όσο μάλιστα, η παιδαγωγική και τα σχετικά ερευνητικά δεδομένα δεν  συνηγορούν, τουλάχιστον ακόμα, κατηγορηματικά υπέρ της νέας τεχνολογίας ως ενός καταλυτικού παράγοντα στην εκπαιδευτική διαδικασία, ώστε η επένδυση να μπορεί να αποσβεστεί, για να τολμήσω να μιλήσω με οικονομικούς όρους. Άλλωστε, αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις δύσκολα πείθονται από παιδαγωγικά επιχειρήματα.