Το Βερολίνo είναι η πρωτεύουσα και εκτός αυτού η μεγαλύτερη σε έκταση και πληθυσμό πόλη της Γερμανίας. Ως προς τον πληθυσμό είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Επίσης η πόλη του Βερολίνου αποτελεί και κρατίδιο της γερμανικής ομοσπονδίας.

Ως έτος ίδρυσης του Βερολίνου θεωρείται το 1237, έτος κατά το οποίο αναφέρεται για πρώτη φορά ο οικισμός Κελν (Colln), με τον οποίο αργότερα συνενώθηκε εκείνος του Βερολίνου το 1244. Η πρώτη γραπτή αναφορά στο Βερολίνο χρονολογείται το 1244.

Το Βερολίνο βρίσκεται στην ανατολική περιοχή της Γερμανίας, περίπου 70 χλμ. από τα σύνορα με την Πολωνία, σε εκτάσεις με επίπεδα υδατοφόρα εδάφη. Σύμφωνα με τα πιο πρόσφατα στοιχεία (Δεκέμβριος του 2008), η πόλη του Βερολίνου έχει πληθυσμό 3.431.700 κατοίκων (αύξηση 15.400 από τον Δεκέμβριο του 2007), και αντίστοιχη πυκνότητα πληθυσμού 3.484 κατοίκους ανά τετρ. χλμ

Η αστική μετανάστευση στο Βερολίνο, τόσο από το εσωτερικό της Γερμανίας όσο και από το εξωτερικό, έχει ιδιαίτερα μεγάλη ιστορία.

Σύμφωνα με την απογραφή του 2008, περίπου το 14% των κατοίκων ήταν ξένης εθνικότητας, προερχόμενοι από 195 διαφορετικές χώρες. Οι μεγαλύτερες εθνικές ομάδες στο Βερολίνο προέρχονται σε φθίνουσα σειρά από την Τουρκία, την Πολωνία, τη Σερβία, την Ιταλία, τη Ρωσία, τις ΗΠΑ, τη Γαλλία, το Βιετνάμ, την Κροατία, τη Βοσνία Ερζεγοβίνη, τη Μεγάλη Βρετανία, την Ελλάδα, την Αυστρία, την Ουκρανία, το Λίβανο, την Βουλγαρία, την Ισπανία, την Κίνα και την Ταϊλάνδη.

Αξιοθέατα :

Το παλαιό μουσείο στο Βερολίνο, δημιουργία του Καρλ Φρίντριχ Σίνκελ

Νήσος των μουσείων (Museumsinsel)

Πότσδαμ, βασιλική πόλη με τα θερινά ανάκτορα

Ράιχσταγκ, το κτίριο του γερμανικού κοινοβουλίου σήμερα Bundestag

Φέρνζετουρμ, ο πύργος της τηλεοράσεως

H Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche στη λεωφόρο Κούρφιρστενταμ

Πύλη του Βραδεμβούργου (Brandenburger Tor)

Η γνωστή παράδοση της Schultuete αφορά στα παιδιά που πηγαίνουν πρώτη φορά σχολείο στη Γερμανία. Το έθιμο χρονολογείται στα 1810.

Οι γονείς ή και οι παππούδες  δίνουν στα παιδιά έναν μεγάλο κώνο από χαρτόνι, με ωραία διακόσμηση και γεμάτο με γλυκά ,μπισκότα, σοκολάτες ή οποιοδήποτε άλλο φανταχτερό γλυκό.

Όμως από το δεύτερο μισό του 20ού αιώνα η Schultuete περιέχει εκτός από γλυκά και πιο πρακτικά δώρα, όπως μολύβια, μαρκαδόρους και διάφορα άλλα σχολικά είδη.

Μια μέρα, έτσι, αγωνίας ξεκινά για τα παιδιά με τις καλύτερες γλυκές αναμνήσεις !

220px-Schultuete

Καλωσήλθατε στο WordPress! Βλέπετε το πρώτο σας άρθρο. Αλλάξτε το ή διαγράψτε το και αρχίστε να γράφετε!