Βρες τα λάθη

Σήμερα τα παιδιά έμαθαν για τα σχολεία στην αρχαία Ελλάδα. Προσπάθησαν να τα διηγηθούν στους γονείς τους αλλά κάπου μπερδέυτηκαν με τα ρήματα. Κάνε κλικ πάνω στα λάθη τους.

Με το πρώτο φως του ήλιου, τα παιδιά (όσα ήταν πάνω από 7 χρόνων) στο πόδι. ένα λιτό πρωινό, με σταρένιο ή κριθαρένιο ψωμί, και μετά γραμμή για το σχολείο. Παρέα με τον «παιδαγωγό» ένα δούλο που καθήκον του ήταν να συνοδεύει παντού το παιδί στο σπίτι του «γραμματιστή».
Γραμματιστής ο δάσκαλος που μάθαινε στα παιδιά γραφή, ανάγνωση και αριθμητική. Τα παιδιά σε σκαμνάκια, στα γόνατά τους σκληρές πλάκες από κερί ή κομμάτια παπύρου και πάνω τους με τη μυτερή άκρη ενός ειδικού εργαλείου, της «γραφίδας». Την άλλη άκρη της γραφίδας, που ήταν πλατιά και στρογγυλεμένη, τη για να σβήνουν.