Πως μοιάζει ένα Σύμπαν που επιτρέπει χρονική μεταφορά πληροφορίας;
Έχουν δημιουργηθεί ερωτηματικά σχετικά με την λειτουργία του Σύμπαντος (Σ κεφαλαίο για το σύμπαν που επιτρέπει χρονική μετάδοση πληροφοριών και προφητείες). Γνωρίζει ποιες πληροφορίες θα μεταδοθούν στο παρελθόν; Ποια άτομα θα ενημερωθούν για αυτές; Πως ξέρει το Σύμπαν πως θα αντιδράσουν τα άτομα αυτά, δηλαδή πως θα διαχειριστούν τις πληροφορίες αυτές ώστε να μην τις αυτοαναιρέσουν;
Επιτρέψτε μου τώρα να
κυριολεκτήσω με την χρήση λίγης μηχανολογικής τεχνικής ορολογίας, την οποία
φυσικά θα απλοποιήσω όσο μπορώ μετά.
«Το Σύμπαν που θα επέτρεπε να υπάρχει πραγματική μετάδοση πληροφοριών προς το
παρελθόν είναι ένα σύμπαν με ανάδραση χρονική που έχει φτάσει σε ισορροπία με
ένα δικό του σύστημα αυτομάτου ελέγχου».
Απλούστερα:
Το μέλλον στο Σύμπαν αυτό, μπορεί και επιτρέπετε να επιδράσει στο παρελθόν. Η
επίδραση αυτή έχει εκ νέου συνέπειες στο μέλλον (βάση της θεωρίας του χάους
ακόμα και το πέταγμα μιας πεταλούδας σήμερα επιφέρει ριζικές αλλαγές στον
πλανήτη στο μέλλον). Η αλλαγή του μέλλοντος επηρεάζει ξανά το παρελθόν και η
διαδικασία αυτή επαναλαμβάνεται έως ότου επέλθει ισορροπία. Για να επέλθει όμως
ισορροπία πρέπει σιγά-σιγά να συμβαίνει απόσβεση (οι αλλαγές να είναι σε κάθε
κύκλο λιγότερες) κάτι που δεν θα γινόταν στην περίπτωση της ξεκάθαρης
προφητείας.
Πρέπει να θεωρήσουμε σαν Σύμπαν, όχι μόνο την υλοενέργεια που υπάρχει στο χώρο αυτή την στιγμή, αλλά να το βλέπουμε και στις 4 διαστάσεις του, επεκτεινόμενο κατά τον άξονα του χρόνου σα διαδοχικά καρέ μιας ταινίας που διαδοχικά μεγαλώνει και κάθε καρέ περιέχει τον χώρο αυτής της στιγμής. Το Σύμπαν δεν είναι ένα καρέ αλλά όλη η ταινία.
Είναι πολύ δύσκολο να κατανοήσουμε την θέση μας σε αυτό το Σύμπαν. Στην ουσία τα πάντα έχουν γίνει. Αυτή την στιγμή βλέπουμε (με την οπτική ενός ηθοποιού) ένα θεατρικό έργο το οποίο έχει παιχτεί και ήμασταν και εμείς ηθοποιοί. Όταν παιζόταν το έργο είχαμε ενεργό ρόλο στην ταινία, ενεργούσαμε αυτόνομα με δική μας βούληση, αλλά με τον περιορισμό να μην διαταράζαμε την ισορροπία του συστήματος όπως αναφέραμε παραπάνω. Όταν πάμε να διαταράξουμε την ισορροπία λχ όταν ένας προφήτης αποφασίσει να μιλήσει ξεκάθαρα «όλο το Σύμπαν θα συνωμοτήσει για να μην συμβεί αυτό». Γνώριμη έκφραση δεν νομίζεται;
Η ισορροπία σε όλο το Σύμπαν και για όλο τον χρόνο επήλθε. Το έργο ολοκληρώθηκε
και πλέον βλέπουμε το έργο στο οποίο ήμασταν ενεργά μέλη.
Η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη (όταν το έργο «κλείσει», ο ηθοποιός δεν μπορεί
αλλάξει τίποτα- απλός κάθετε και βλέπει το έργο ) και αισθανόμαστε από την
σκοπιά που βλέπουμε σήμερα τον ρόλο του μοιραίου και του πεπρωμένου . Λέξεις
επίσης που χρησιμοποιούν οι άνθρωποι για να χαρακτηρίσουν κάτι το οποίο θα γίνει
και δεν μπορεί να αλλάξει με τίποτα και από οποιονδήποτε.
Θεωρώ ότι οι περισσότεροι που διαβάζουν αυτό το άρθρο θα σκεφτούν ότι: «Ποιο δύσκολο από το να αποδεκτούμε τα ανωτέρω είναι να κάνουμε δεκτό ότι το σύμπαν μας δεν επιτρέπει χρονική μετάδοση πληροφοριών και ότι δεν υπάρχουν πραγματικές προφητείες». Είναι πολύ δύσκολο να σκεφτούμε με όρους και κανόνες που ανατρέπουν τη καθημερινότητά μας και αυτό είναι ανθρώπινο. Πολύ ευκολότερο είναι να θεωρήσουμε λοιπόν ότι δεν ισχύει η αρχική υπόθεση, δηλαδή ότι δεν μπορεί να υπάρχει μετάδοση πληροφορίας προς το παρελθόν και να τελειώνουμε.
Εδώ όμως πρέπει να πούμε ότι υπάρχουν στοιχεία και γεγονότα στην φυσική που δε μπορούμε να κατανοήσουμε στη σημερινή θεώρηση του σύμπαντός μας, ενώ θα ήταν πανεύκολα εξηγήσιμα στο Σύμπαν που ανέφερα, ίσως δε επιβάλλουν αυτή την μορφή της ύπαρξής του.
Εν συντομία:
Οφείλεται να ομολογήσετε
ότι δεν είναι και λίγα τα στοιχεία. Τα προβλήματα που θα λύσει ένα τέτοιο Σύμπαν
είναι πολλά αλλά ομολογώ ότι δεν είναι εύκολο να φανταστούμε ένα
σκεπτόμενο-ευφυές Σύμπαν, είτε ένα τέτοιο τεράστιο μηχανισμό.
Σκεφτείτε λοιπόν ότι οι εκατοντάδες ίσως και χιλιάδες συμπτώσεις (κάθε μία από
τις οποίες είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί πχ η δημιουργία της ζωής είτε οι
συγκεκριμένες τιμές των σταθερών) που έχουν οδηγήσει το σύμπαν στο σημείο να
υπάρχουμε εμείς και να συζητούμε το θέμα, παύουν να είναι συμπτώσεις αλλά
αποτελούν αποτέλεσμα της ικανότητας να οδηγεί το σύμπαν μέσω των ορίων και των
περιορισμών που βάζει, την κατάσταση εκεί που θέλει. Είμαστε εδώ γιατί το
ήθελε.
Τα θέματα που εγείρονται είναι ταυτόχρονα και βαθύτατα φιλοσοφικά.
Ας δούμε μια πτυχή των θεμάτων από θεολογικής απόψεως. Δεν είναι το σύμπαν σκεπτόμενο και αλληλεπιδραστικό, αλλά υπάρχει ο Δημιουργός του, ο οποίος δεν έφτιαξε απλός το σύμπαν να είναι κατοικήσιμο από τους ανθρώπους και μετά το άφησε στην τύχη του. Συνεχίζει να μας επιτηρεί και να Αλληλεπιδρά μαζί μας. Μας έχει επιβάλλει όρια τα οποία δεν μπορούμε να υπερβούμε, αλλά ταυτόχρονα μας άφησε να ενεργούμε ελεύθεροι για να είμαστε υπεύθυνοι των πράξεών μας (Η αρχή της αβεβαιότητας είναι θεολογικά απαραίτητη-μας απάλλαξε από το ντετερμινιστικό σύμπαν και μας έκανε υπεύθυνους των πράξεών μας) . Ταυτόχρονα όμως, μπορεί ο Δημιουργός να μας αποτρέψει από κάτι. Μας έχει αφήσει ελεύθερους αλλά με περιορισμούς.
Υπάρχει ποτέ περίπτωση
χωρίς να το Θέλει, να αφήσει μια ομάδα ανθρώπων είτε ένα άνθρωπο, να πατήσει το
κουμπί ώστε να γίνει ένας ολοκληρωτικός πόλεμος που θα καταστρέψει τι
δημιούργημά του;
Μπορεί να μας αφήνει «να παίζουμε ελεύθερα ζάρια» αλλά σε τέτοια σημαντικά
θέματα ο Δημιουργός θα επέμβει.
Το κάθε θέμα επιδέχεται μεγάλης συζήτησης και ο καθένας μπορεί να προβληματιστεί όσο θέλει και να βγάλει τα συμπεράσματά του.
validakis@gmail.com
045518761