"Genius Bot"

"Genius Bot"
Ψηφιακό Ανάπτυγμα
"Charlie"

Έλεγχος Μικρού Ρομποτικού Οχήματος - "Genius Bot"

ΓΕΝΙΚΗ  ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Το Genius Bot  έχει τη δυνατότητα να κινείται στο χώρο με βάση απόλυτα προγραμματισμένες ενέργειες, οι  οποίες προκαθορίζονται  με τη συγγραφή κατάλληλου κώδικα σε ειδική γλώσσα προγραμματισμού. ( Βασίζεται στο σετ εντολών του Basic Stamp)

Το συγκεκριμένο έργο υλοποιήθηκε, για να εξοικειωθούν οι μαθητές τόσο με τον προγραμματισμό, όσο και με τα ηλεκτρονικά κυκλώματα. ΄Ετσι με  τρόπο ευχάριστο συνεργάστηκαν οι Τομείς  Ηλεκτρονικής και Πληροφορικής και παρουσιάζουν το «μικρό ρομποτικό όχημα»  με τις παρακάτω δυνατότητες:

ΑΠΟΦΥΓΗ  ΕΜΠΟΔΙΩΝ ΜΕ ΤΗ  ΧΡΗΣΗ  ΥΠΕΡΥΘΡΩΝ

Το ρομπότ αντιλαμβάνεται τα  εμπόδια σε απόσταση 10cm περίπου με τη βοήθεια υπέρυθρων πομπών και αισθητήρων και εκτελεί τις ανάλογες ενέργειες (κινήσεις στον χώρο), ώστε να τα αποφεύγει.

ΚΙΝΗΣΗ  ΠΑΝΩ  ΣΕ  ΜΑΥΡΗ  ΓΡΑΜΜΗ   ΣΤΟ  ΕΔΑΦΟΣ

Με τη βοήθεια τριών αισθητήρων στο μπροστινό μέρος του, το Genius Bot αντιλαμβάνεται την ύπαρξη μιας μαύρης ταινίας στο έδαφος και την  ακολουθεί, εκτελώντας συνεχώς κατάλληλες διορθωτικές κινήσεις, προκειμένου να βρίσκεται πάντα εντός πορείας (μαύρη ταινία) .

ΧΕΙΡΙΣΜΟΣ  ΜΕ  ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ

Το τηλεκοντρόλ της τηλεοράσεως εκπέμπει υπέρυθρες, τις οποίες με αισθητήρα  αντιλαμβάνεται το Genius Bot. Στους αριθμούς 1 έως 9 του πληκτρολογίου, έχουν προγραμματιστεί αντίστοιχες κινήσεις του Genius Bot!!!

Οι Συντελεστές του έργου είναι οι :

Μαθητές:

ΜΑΡΓΑΡΙΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Β Ηλεκτρονικής)
ΜΑΓΝΗΣΑΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (Β Ηλεκτρονικής)
ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Γ πληροφορικής)
ΝΑΚΟΥ ΜΑΡΙΑ (Γ πληροφορικής)
ΜΑΚΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ (Γ πληροφορικής)

ΝΤΟΥΡΑ ΑΝΝΑ (Γ πληροφορικής)

Υπο την επίβλεψη των Καθηγητών:

Αρβάλη Κώστα (ΠΕ19 Πληροφορικός)

Μουσουλή Βασίλη (ΠΕ17 Ηλεκτρονικός)

Παπά Παναγιώτη (ΠΕ19 Πληροφορικός)

και η  μασκότ της ομάδας !!!

Το έργο αυτό είναι το αποτέλεσμα συνεργασίας Μαθητών και Καθηγητών των  τομέων ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ και ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ του 1ου Τ.Ε.Ε. ΦΑΡΣΑΛΩΝ για το πρόγραμμα ΔΑΙΔΑΛΟΣ του ΥΠΕΠΘ και Ε.Ι.Ν. τη σχολική χρονιά 2004 - 05.

Παρουσιάστηκε σε εκδήλωση στο 1ο ΤΕΕ Φαρσάλων στις 30/11/2005 και στην περιφερειακή έκθεση του προγράμματος Δαίδαλος στη Λάρισα στις 19 και 20/11/2005.

Κεντρική σελίδα | "Καλχας" | "Genius Bot" | Ψηφιακό Ανάπτυγμα | "Charlie"

Τελευταία ενημέρωση της τοποθεσίας 16/11/06