"Charlie"

"Genius Bot"
Ψηφιακό Ανάπτυγμα
"Charlie"

Ηλιακό Αυτοκινούμενο Όχημα  - "Charlie"

Ο "Charlie" ήταν η πρώτη συμμετοχή του 1ου  ΤΕΕ Φαρσάλων στο πρόγραμμα Δαίδαλος. Πρόκειται για ένα μικρό Ρομποτικό όχημα που κινείται μόνο του σε κάποιον χώρο, εντοπίζοντας και αποφεύγοντας όποιο εμπόδιο συναντήσει μπροστά του, χωρίς να το ακουμπήσει (από απόσταση 10 εκ).

Η ανίχνευση των όποιων εμποδίων γίνεται με τη βοήθεια 3 υπέρυθρων αισθητήρων (IR). Επιπρόσθετα, 4 μηχανικοί διακόπτες καλύπτουν τα τυχόν κενά που δημιουργούνται ανάμεσα στους αισθητήρες ώστε ο "Charlie" να αντιλαμβάνεται εμπόδια όλων των πιθανών μεγεθών.

Με την προσθήκη Φωτοβολταϊκών στοιχείων, ο "Charlie", φορτίζει την μπαταρία του από τον ήλιο, ανέξοδα και οικολογικά !!! Η χρήση Φωτοβολταϊκών στοιχείων αποτέλεσε μια πολύ καλή ευκαιρία να ασχοληθούμε έστω στοιχειωδώς με τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και να συζητήσουμε με την ομάδα του έργου για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους.

Στις λειτουργίες του "Charlie" θα πρέπει να προστεθεί η δυνατότητα ελέγχου του από οποιοδήποτε τηλεκοντρόλ τηλεόρασης, ώστε να είναι εύκολή η ακινητοποίηση του.

Παρουσιάστηκε στην Περιφερειακή Έκθεση των Έργων του προγράμματος Δαίδαλος στην Καλαμπάκα, 24 και 25 Οκτωβρίου 2003.

Παρουσιάστηκε επίσης σε ειδική εκδήλωση στο σχολείο μας το 1ο ΤΕΕ Φαρσάλων καθώς και στο πλαίσιο εκδήλωσης Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Κατασκευάστηκε και παρουσιάστηκε από τους:

Μαθητές:

Αζά Χρήστο   (Μηχανολόγος)
Ντίνο Κωνσταντίνπο   (Μηχανολόγος)
Παναγιωτόπουλο Αλέξανδρο   (Μηχανολόγος)
Συργκάνη Παντελή   (Ηλεκτρονικός)
Τσιτσικλή Αλέξανδρο   (Ηλεκτρονικός)
Τσιτσικλή Παναγιώτη   (Ηλεκτρονικός)
Τσαλαφούτα Μίλτο   (Ηλεκτρονικός)

υπό την επίβλεψη των Καθηγητών :

Μουσουλή Βασίλη   (ΠΕ 17 Ηλεκτρονικός)
Κυριακού Αντώνη     (ΠΕ 17 Μηχανολόγος)