Ημερίδα για το LINUX, το ΑΝΟΙΚΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ και το UBUNTU

Δείτε την ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ της Ημερίδας από τους Συμμετέχοντες

Ολοκληρώθηκε με πολύ μεγάλη επιτυχία η Ημερίδα

με θέμα το ΑΝΟΙΚΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ, το LINUXκαι την «Εγκατάσταση τη Λειτουργία και τη Διαχείριση Ubuntu LTSP στο Εργαστήριο Πληροφορικής του Σχολείου»

το Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013 στις 11:00-16:00 στο ΕΠΑΛ Μουδανιών, με τη συμμετοχή 35 συναδέλφων (λίστα πιο κάτω)

Την Ημερίδα διοργάνωσαν η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Χαλκιδικής και ο Υπεύθυνος του Κέντρου Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών (ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ.) νομού Χαλκιδικής,

σε συνεργασία

με το σύμβουλο Πληροφορικής Ν. Χαλκιδικής,

με την Oμάδα Τεχνικής Στήριξης Πληροφοριακών Συστημάτων Σχολικών Μονάδων ΠΣΔ του Ι.Τ.Υ.Ε. ? ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ από την Πάτρα,(http://ts.sch.gr/),

και τους Διευθυντές και Υποδιευθυντές του ΕΠΑΛ και του ΣΕΚ Μουδανιών

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον Αρναούτογλου Γιώργο Υποδιευθυντή του ΣΕΚ, καθώς και το συνάδελφο Αποστόλη Μαμόγλου καθηγητή πληροφορικής ΠΕ19 (πρώην υπεύθυνο εργαστηρίων του ΕΠΑΛ Μουδανιών και νυν Καθηγητή Πληροφορικής της Αθμιας) για την πολύ μεγάλη βοήθεια που προσέφεραν

Ένα πολύ μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Διευθυντή του Γυμνασίου ΣΗΜΑΝΤΡΩΝ κο ΓΙΩΡΓΟ ΛΑΓΟ για τη συμμετοχή, την αμέριστη βοήθεια και το ΤΡΑΠΕΖΙ μετά την Ημερίδα (ΦΩΤΟ στο τέλος)

Το πρόγραμμα της Ημερίδας ήταν :

Ενότητα 1: (1,5 ώρες)
στο εργαστήριο οι εκπαιδευτικοί θα κάνουν κάποιες δραστηριότητες ως μαθητές:
- θα αιτηθούν μόνοι τους λογαριασμούς
- θα δουλέψουν το περιβάλλον (Gnome και βασικές εφαρμογές Gimp. Libreoffice κλπ)
- θα κατανοήσουν την έννοια του κοινόχρηστου φακέλου
- θα τρέξουν εφαρμογές Windows που δίνονται μέσω Remote Desktop Services από ιδεατό εξυπηρετητή στον Linux εξυπηρετητή
- θα τρέξουν online λογισμικό

Ενότητα 2: (0,5 ώρα)
Η Τεχνική Στήριξη Πληροφοριακών Συστημάτων Σχολικών Μονάδων (Σκοπός και Στόχοι, Σχήμα υποστήριξης, Βασικά Πληροφοριακά Συστήματα -helpdesk.sch.gr, ts.sch.gr-, Τεκμηρίωση της υποστήριξης-Βιβλιοθήκη, wiki, online λογισμικό).

Ενότητα 3: (1 ώρα)
Ανοιχτό Λογισμικό (ΕΛ/ΛΑΚ, Η πορεία εισαγωγής του ΕΛ/ΛΑΚ στην εκπαίδευση και η Αρχιτεκτονική του Πλεονεκτήματα κ.ά. της λύσης Linux όπως πεπαλαιωμένος εξοπλισμός, κεντρική διαχείριση κ.ά-. Μειονεκτήματα-απαιτήσεις).
Θέματα διδακτικής αξιοποίησης.

Ενότητα 4: (1 ώρα)
Linux/LTSP: Οδηγίες εγκατάστασης, Ειδικά θέματα όπως το περιβάλλον MS-Windows μέσα από Windows Terminal Services σε virtual machine στον Linux Server, κ.ά. Εργαστηριακή επίδειξη των δυνατοτήτων διαχείρισης τάξης και διαχείρισης του περιβάλλοντος ως εκπαιδευτικοί και ως διαχειριστές.

Την Ημερίδα παρακολούθησαν Εκπαιδευτική διαφόρων ειδικοτήτων

Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στην εκδήλωση ήταν :

Δείτε την ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ της Ημερίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ