Διαδικασία αξιολόγησης

Οι ιστότοποι μπορεί να ανήκουν σε κάποια από τις παρακάτω κατηγορίες:

1. Νηπιαγωγεία, Δημοτικά Σχολεία, Δημοτικά Ειδικά Σχολεία
  2. Γυμνάσια, ΕΕΕΕΚ
  3. Γενικά Λύκεια, ΕΠΑΛ, ΕΠΑΣ, ΣΕΚ, ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής
  4. Υποστηρικτικές δομές εκπαίδευσης (ΚΕΠΛΗΝΕΤ, ΕΚΦΕ, ΣΣΝ, ΚΠΕ, ΚΕΣΥΠ, ΚΕΔΔΥ, Γραφεία Σχολικών Δραστηριοτήτων, Αγωγής Υγείας, Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Πολιτιστικών θεμάτων, ομάδων Φυσικής Αγωγής της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης)
  5. Διοικητικές μονάδες Διευθύνσεων Εκπαίδευσης και Περιφερειακών Διευθύνσεων Εκπαίδευσης
  6. Προσωπικοί και ομαδικοί διαδικτυακοί τόποι εκπαιδευτικών

Η διαδικασία αξιολόγησης θα υλοποιηθεί μέσω τριών φάσεων ανά κατηγορία:

Α Φάση
Λόγω του μεγάλου αριθμού των υποψηφιοτήτων αλλά και του ότι θεωρούμε πως οι ίδιοι οι υποψήφιοι, λόγω της εμπειρίας τους στην κατασκευή ιστότοπων, είναι οι πλέον κατάλληλοι, η αξιολόγηση των ιστότοπων για το Διαγωνισμό Ελληνόφωνων Εκπαιδευτικών Ιστότοπων θα γίνει από τους ίδιους τους υποψηφίους με τη διαδικασία του pear review. Στο peer review οι υποψήφιοι συμμετέχουν και στη διαδικασία αξιολόγησης.

Για το λόγο αυτό, καλούμε τους υποψηφίους να χρησιμοποιήσουν τη φόρμα www.protiserron.gr/synedrio/candidate/register.jsp και με τους κωδικούς που τους έχουν σταλεί για τον δικό τους ιστότοπο, να επιβεβαιώσουν τα στοιχεία της υποψηφιότητάς τους και να δηλώσουν τα στοιχεία του ατόμου που θα αξιολογήσει τους δύο ιστότοπους. Το άτομο αυτό μπορεί να είναι το άτομο που υποβάλλει την υποψηφιότητα, ο δημιουργός του ιστότοπου, ή κάποιο τρίτο πρόσωπο που θέλει να γίνει αξιολογητής.

Οι αξιολογητές αυτοί θεωρούνται αξιολογητές Α επιπέδου. Στη διαδικασία αυτή, τα άτομα που θα οριστούν στη φόρμα υποψηφιότητας σαν αξιολογητές θα δεχτούν δύο υποψηφίους ιστότοπους τους οποίους θα κληθούν να αξιολογήσουν, με σαφώς καθορισμένα κριτήρια που επίσης θα τους δοθούν.

Κάθε ιστότοπος θα αξιολογηθεί δύο φορές και άρα θα σταλεί σε δύο διαφορετικούς κριτές.

Σε περίπτωση που η βαθμολογία ενός ιστότοπου από τους δύο αξιολογητές Α επιπέδου, έχει διαφορά >20% τότε ο ιστότοπος αξιολογείται και από τον τρίτο κριτή, διαγράφεται η χαμηλότερη βαθμολογία από τις τρεις και βγαίνει ο μέσος όρος από τις άλλες δυο βαθμολογίες.

Από αυτή τη διαδικασία προκύπτει αξιολογικός πίνακας για κάθε μία από τις έξι (6) κατηγορίες του διαγωνισμού και οι 10 ιστότοποι με την υψηλότερη βαθμολογία προκρίνονται στην Β φάση. Σε περίπτωση ισοβαθμίας προκρίνονται όλοι οι ισοβαθμήσαντες.

Β Φάση
Οι προκριθέντες ιστότοποι στη δεύτερη φάση αξιολογούνται από δυο (2) κριτές από το σώμα των έμπειρων κριτών. Η συνολική βαθμολογία προκύπτει από την αναλυτική βαθμολογία στα επιμέρους κριτήρια του κάθε άξονα. Αν κάποιος είχε υπάρξει τρίτος κριτής στην Α φάση δεν συμμετέχει σε αυτή τη φάση.

Σε περίπτωση που η βαθμολογία του ιστότοπου έχει διαφορά >20% μεταξύ της βαθμολογίας των δύο κριτών, αυτή αξιολογείται από τρίτο κριτή, διαγράφεται η χαμηλότερη βαθμολογία από τις τρεις και βγαίνει ο μέσος όρος από τις άλλες δυο βαθμολογίες.

Από αυτή τη διαδικασία προκύπτει αξιολογικός πίνακας για κάθε μία από τις έξι (6) κατηγορίες του διαγωνισμού και οι 4 ιστότοποι με την υψηλότερη βαθμολογία προκρίνονται στην Γ φάση. Σε περίπτωση ισοβαθμίας προκρίνονται όλοι οι ισοβαθμήσαντες.

Γ Φάση
Στην τρίτη φάση τα μέλη της κεντρικής επιτροπής του διαγωνισμού θα αξιολογήσουν τους προκριθέντες για βράβευση ιστότοπους, ακολουθώντας την ίδια διαδικασία. Δηλαδή για κάθε ιστότοπο που προκρίθηκε θα δοθεί αναλυτική βαθμολογία στα επιμέρους κριτήρια κάθε άξονα από την οποία θα προκύψει η συνολική βαθμολογία.

Σε περίπτωση που η βαθμολογία του ιστότοπου έχει διαφορά >20% μεταξύ της βαθμολογία των δύο κριτών, αυτή αξιολογείται από τρίτο κριτή (άλλο μέλος της κεντρικής επιτροπής του διαγωνισμού ή άλλο κριτή από το σώμα των έμπειρων κριτών, διαγράφεται η χαμηλότερη βαθμολογία από τις τρεις και βγαίνει ο μέσος όρος από τις άλλες δυο βαθμολογίες.

Η τελική κατάταξη για τα βραβεία και τους επαίνους θα προκύψει ως ακολούθως:

από τις έξι (6) βαθμολογίες που έχει κάθε ιστότοπος από τις τρεις φάσεις αξιολόγησης, διαγράφεται η μεγαλύτερη και η μικρότερη και υπολογίζεται ο μέσος όρος από τις υπόλοιπες τέσσερις.

Στον ιστότοπο με την υψηλότερη βαθμολογία απονέμεται το 1ο βραβείο και στους υπόλοιπους απονέμονται έπαινοι.

Αν υποβληθεί αίτηση υποψηφιότητας για ιστότοπο από μέλος της κεντρικής επιτροπής ή από το σώμα έμπειρων αξιολογητών και αξιολογηθεί για το 1ο βραβείο τότε θα απονεμηθεί τιμητικό δίπλωμα εκτός συναγωνισμού και το 1ο βραβείο θα απονεμηθεί στον/ην επόμενο/η.

Βεβαιώσεις, σε ηλεκτρονική μορφή με τη δυνατότητα εκτύπωσης, θα δοθούν σε όλους/ες όσους/ες συμμετέχουν είτε ως υποψήφιοι, είτε ως κριτές.