Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Περιβαντολογικές Τήλος-Ταξίδι στην Τέχνη της Ζωής

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής

Τήλος-Ταξίδι στην Τέχνη της Ζωής

Φωτογραφίζω-Σχεδιάζω-Καταγράφω

Οι μαθητές του Γυμνασίου Τήλου με Λ/Τ που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα ερευνούν ττς κατασκευές απο πέτρα που χαρακτηρίζουν και καθορίζουν σε σημαντικό βαθμό το τοπίο της Τήλου. Τα ανθρώπινα αυτά έργα είναι τα αγροτικά κτίσματα, οι αναβαθμίδες,οι μύλοι, τα αλώνια και τα λιθόστρωτα μονοπάτια. Τα έργα αυτά συνέβαλλαν στην επιβίωση του ανθρώπου όταν ακόμα καλλιεργούσε την γη, εξέτρεφε ζώα και ζούσε σε αρμονία με το περιβάλλον.

Εκτός απο το ερευνητικό μέρος, οι μαθητές συμβάλλουν και σε πρακτικό επίπεδο βελτιώνοντας το περιβάλλον. Συντηρούν και αναδεικνύουν έργα προβιομηχανικής τεχνολογίας σημαντικής αισθητικής αξίας, όπως οι μυλόπετρες και τα πεζοπορικά μονοπάτια. Ευαισθητοποιούνται σε περιβαλλοντικά προβλήματα όπως η ερημοποίηση του τοπίου της Τήλου λόγω της ανεπαρκούς συντήρησης των αναβαθμίδων και της υπερβόσκησης.

Οι μαθητές αξιοποιούν γνώσεις απο διάφορα γνωστικά αντικείμενα όπως η Τεχνολογία, τα Καλλιτεχνικά, η Πληροφορική, η Ιστορία και τα Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας.

Το Πρόγραμμα θα διαρκέσει ώς τα τέλη του Απριλίου του 2013.

Ρολόϊ

Εορτολόγιο