Πλατωνικά Στερεά και Αστεροποιήσεις

"Πλατωνικά στερεά και Αστεροποιήσεις"

Β΄Λυκείου

Σχολικό έτος 2012-13

Ο σκοπός του Πρότζεκτ (Ερευνητική Εργασία) με θέμα "Πλατωνικά Στερεά και Αστεροποιήσεις", είναι η μελέτη και η τρισδιάστατη κατασκευή σε χαρτόνι με χρήση αναπτυγμάτων των πέντε κανονικών Πλατωνικών Στερεών και 3 Αστεροποιήσεων, του Τετραέδρου, του Μικρού και του Μεγάλου Αστεροειδούς Δωδεκαέδρου.

Τα πέντα Πλατωνικά Στερεά είναι:

1. Εξάεδρο-Κύβος (Γή)
  2. Τετράεδρο-Πυραμίδα (Φωτιά)
  3. Οκτάεδρο (Αέρας)
  4. Δωδεκάεδρο (Σύμπαν)
  5. Εικοσάεδρο (Νερό)

Τα κυριότερα ερευνητικά ερωτήματα είναι τα κάτωθι:

• Μετάβαση απο το ειδικό στο γενικό. Ξεκινώντας απο ένα απλό γεωμετρικό σχήμα όπως το τετράγωνο ή το τρίγωνο, πως μπορούν να σχεδιαστούν αναπτύγματα που οδηγούν στην τρισδιάστατη κατασκευή του κάθε στερεού με χαρτόνι;
  • Ιστορική έρευνα της καταγωγής και φιλοσοφικής ερμηνείας των Πλατωνικών Στερεών. Αναζήτηση των ερμηνειών των Πλατωνικών Στερεών κατά την εποχή της Αρχαιότητας και στην Αναγέννηση.
  • Αναζήτηση της σύνδεσης των Πλατωνικών Πολυέδρων με την Φύση, την Αρχιτεκτονική, την Τέχνη και την Τεχνολογία.

Οι μαθητές αξιοποιούν γνώσεις απο ττην Γεωμετρία,τα Καλλιτεχνικά, την Ιστορία και την Πληροφορική. Η Ερευνητική Εργασία θα διαρκέσει ολόκληρο το σχολικό έτος 2012-13.

Ρολόϊ

Εορτολόγιο