ΔΕΝΤΡΟΦΥΤΕΥΣΗ

Την Παρασκευή, 7 Φεβρουαρίου, ο Δήμος Κω σε συνεργασία με τις σχολικές επιτροπές διοργάνωσε εκδήλωση για το Πάρκο της Χαρουπιάς στην περιοχή του Ψαλιδίου, κοντά στο βιολογικό καθαρισμό, το οποίο σχεδιάστηκε από τη Διεύθυνση περιβάλλοντος του Δήμου.

Βασική δράση στην εκδήλωση ήταν η δενδροφύτευση περίπου διακοσίων φυτών (χαρουπιές).

Στην εκδήλωση συμμετείχε αντιπροσωπία μαθητών της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας. Τα παιδιά μετακινήθηκαν προς το πάρκο με λεωφορείο που διέθεσε ο Δήμος συνοδευόμενα από τη δασκάλα τους κυρία Μαρία Μιχελάκη. Στο πάρκο άκουσαν ομιλία με θέμα, τα οφέλη από τη χρήση της χαρουπιάς κατά το παρελθόν, από τους υπεύθυνους της υπηρεσίας περιβάλλοντος του Δήμου και στη συνέχεια συμμετείχαν στην δενδροφύτευση.