ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗΣ 7ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 2016-2017

70 χρόνια μετά την Ενσωμάτωση της Δωδεκανήσου μας στην Ελλάδα η αξία του να είσαι Έλληνας αντήχησε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Οι μαθητές και οι δάσκαλοι της Β΄ τάξης, εμπνευσμένοι από τον Αγώνα των παππούδων μας για ελευθερία, παρουσίασαν μια γιορτή άρτια, γεμάτη συγκίνηση και χιούμορ. Οι μνήμες ξύπνησαν από τα γεγονότα του Πετροπολέμου στην Κάλυμνο, το κρυφό σχολείο της Τασίας Σεβαστού, τις ηρωικές φιγούρες του κυρ Θανάση και της Κυράς της Ρω. Ξεχωριστή θέση είχαν τα παραδοσιακά δωδεκανησιακά χορευτικά. Τέλος η εκπληκτική μαθητική μας χορωδία διάνθησε τη γιορτή με τα υπέροχα τραγούδια της.

Η εκδήλωση αποτέλεσε ζωντανό μάθημα ιστορίας για μικρούς και μεγάλους? για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.