«Ο γάμος του βασιλιά Κοντοπίθαρου» παρουσίαση βιβλίου

Την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου επισκέφτηκε το Β1 του σχολείου μας η συγγραφέας Σοφία Νέμα να παρουσιάσει το βιβλίο της «Ο γάμος του βασιλιά Κοντοπίθαρου», το οποίο οι μαθητές του, από αρχές Οκτωβρίου διαβάζουν στην τάξη στα πλαίσια του μαθήματος της Φιλαναγνωσίας. Τα παιδιά μίλησαν για τους ήρωες που τους έκαναν εντύπωση, έδειξαν στη συγγραφέα ζωγραφιές με τις αγαπημένες τους σκηνές από το παραμύθι. Μάλιστα η συγγραφέας ήταν αυτή που διάβασε τις τελευταίες σελίδες του παραμυθιού, κατόπιν συνεννόησης με την εκπαιδευτικό της τάξης, ώστε να αποκαλύψει αυτή τον μεγάλο θησαυρό που κρυβόταν στο παλάτι και ο οποίος δεν ήταν χρυσάφι και κοσμήματα, αλλά πολύτιμα? βιβλία! Ακολούθως, η συγγραφέας μοιράστηκε με τα παιδιά μια όμορφη προσωπική ιστορία, για ένα αγαπημένο της πρόσωπο, την γιαγιά της, η οποία όταν ερωτιόνταν από τα εγγόνια της τι δώρο ήθελε, πάντα ζήταγε βιβλία από άλλες πολιτείες. Οι μαθητές σαν μικροί δημοσιογράφοι πήραν συνέντευξη από τη συγγραφέα και έπειτα η τελευταία υπόγραψε τα βιβλία. Ο βασιλιάς Κοντοπίθαρος μας έκανε πολύ ευχάριστη παρέα όλο αυτό τον καιρό, μας βοήθησε να γνωριστούμε καλύτερα, να εξασκήσουμε το γραπτό λόγο και να κλείνουμε ευχάριστα τη σχολική μέρα!

Η δασκάλα του Β1,

Λέλα Τσέα.