section3216: Ταξινόμηση σε αύξουσα ή φθίνουσα σειρά των περιεχομένων μιας περιοχής κελιών

Ταξινόμηση σε αύξουσα ή φθίνουσα σειρά των περιεχομένων μιας περιοχής κελιών

Ταξινόμηση

Μια τυπική εφαρμογή υπολογιστικών φύλλων σου παρέχει εκείνα τα εργαλεία που απαιτούνται ώστε να βλέπεις τα δεδομένα με διαφορετικό τρόπο. Μπορείς να ταξινομήσεις τα δεδομένα μιας περιοχής κελιών με βάση κάποια ή κάποιες από τις στήλες που περιέχει η περιοχή κελιών που σε ενδιαφέρει.

Η ταξινόμηση μπορεί να είναι είτε αύξουσα (από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο) είτε φθίνουσα (από το μεγαλύτερο προς το μικρότερο). Η πρώτη γραμμή της περιοχής κελιών που πρόκειται να ταξινομηθούν μπορεί να περιέχει επικεφαλίδες ή όχι.

Σχήμα 1: Ταξινομημένα και μη ταξινομημένα δεδομένα

Στη συνέχεια μπορείς να δεις βήμα-βήμα τη διαδικασία της ταξινόμησης. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σχετικό αρχείο εργασίας για να δοκιμάσεις τα διάφορα βήματα που ακολουθούν.

*** Δοκίμασέ το  ***

ΔΟΚΙΜΗ

Βήμα 1ο (Επίλεξε τα κελιά που σε ενδιαφέρουν)

Όπως κάνεις συνήθως, πριν ταξινομήσεις μια περιοχή κελιών πρέπει πρώτα να επιλέξεις όλα τα κελιά από τα οποία αποτελείται.

Βήμα 2ο (Αύξουσα ταξινόμηση με βάση το τμήμα)

Ρύθμισε τα κριτήρια ταξινόμησης όπως φαίνεται στο σχήμα 2 δηλώνοντας ότι θέλεις τα δεδομένα να ταξινομηθούν

•    ως προς το ΤΜΗΜΑ

•    σε αύξουσα σειρά (από το Α προς το Ω, από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο)

3_2_1_6_added_image1

Σχήμα 2: Ρύθμιση για αύξουσα ταξινόμηση με βάση το τμήμα

Παρατήρησε ότι επειδή η επιλεγμένη περιοχή περιέχει την 1η γραμμή (Α1:C1) πρέπει να το δηλώσεις ώστε τα περιεχόμενα της γραμμής αυτής να μην μετακινηθούν κατά την ταξινόμηση. Πατώντας το πλήκτρο ΟΚ τα δεδομένα θα ταξινομηθούν στη σωστή σειρά.

Βήμα 3ο (Ταξινόμηση πολλών κριτηρίων)

Ας υποθέσουμε ότι θέλεις τα ονόματα των μαθητών που ανήκουν στο ίδιο τμήμα να εμφανίζονται με αύξουσα σειρά ως προς το επώνυμο και για όσους έχουν το ίδιο επώνυμο η σειρά τους να καθορίζεται από το όνομά τους. Μια τέτοια ταξινόμηση ονομάζεται ταξινόμηση πολλών κριτηρίων.

Στο παράδειγμα γίνεται η ταξινόμηση των μαθητών με

•    1ο πεδίο ταξινόμησης το ΤΜΗΜΑ σε αύξουσα σειρά

•    2ο πεδίο ταξινόμησης το ΕΠΩΝΥΜΟ σε αύξουσα σειρά

•    3ο πεδίο ταξινόμησης το ΟΝΟΜΑ σε αύξουσα σειρά.

3_2_1_6_image3_added

Σχήμα 3: Ταξινόμηση πολλών κριτηρίων