Έκδοση νέας οδηγίας από την διεύθυνση ειδικής αγωγής για ιδρύσεις ΣΜΕΑΕ & Τ.Ε. 2016-2017

06-04-16 Έκδοση  οδηγίας από την διεύθυνση ειδικής αγωγής

Νέα διευκρινιστική εγκύκλιο απέστειλε σήμερα η αρμόδια Διεύθυνση Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης προς όλες τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης  σχετικά με τη διαδικασία ίδρυσης Τμημάτων Ένταξης. Σύμφωνα με τη νέα διευκρινιστική εγκύκλιο οι Διευθυντές Εκπαίδευσης κατά την αξιολόγηση των προτάσεών τους θα πρέπει να λάβουν υπόψη τους τα κάτωθι :

*Σχετικά με τη διατήρηση ή την κατάργηση ήδη ιδρυθέντος με ΦΕΚ και λειτουργούντος 2ου ΤΕ στην ίδια σχολική μονάδα, οι Διευθυντές Εκπ/σης κατά την αξιολόγηση των προτάσεών τους, να λάβουν υπόψη τους την ύπαρξη ή μη του μέγιστου αριθμού των 12 μαθητών με σχετική πρόταση από διαγνωστική υπηρεσία, στο σύνολο των μαθητών της σχολικής μονάδας.

*Σχετικά με το φορέα έκδοσης των γνωματεύσεων ισχύουν οι γνωματεύσεις των ΚΕΔΔΥ και των Ιατροπαιδαγωγικών Υπηρεσιών, εφόσον υπάρχει αδυναμία των ΚΕΔΔΥ να ικανοποιήσουν αιτήματα διάγνωσης.

ΠΗΓΗ