Η ομάδα ορίζεται, όταν δύο ή περισσότερα άτομα:

• επιδιώκουν στόχο ο οποίος είναι κατανοητός και αποδεκτός από όλα τα μέλη,
  • αλληλεπιδρούν, αλληλεξαρτώμαι και αλληλοϋποστηρίζονται στην προσπάθειά τους να πραγματώσουν το συγκεκριμένο στόχο,
  • νιώθουν τα ίδια ότι αποτελούν μέλη της ομάδας και αποδέχονται άλλα άτομα ως μέλη της ομάδας τους,
  • αποδέχονται κανόνες που αφορούν θέματα κοινού ενδιαφέροντος,
  • συμμετέχουν σε ένα σύστημα αλληλοσυνδεόμενων ρόλων και τέλος,
  • ικανοποιούνται με τη συμμετοχή τους στην ομάδα.

Πλεονεκτήματα της μάθησης σε ομάδες

1. Στην εποχή μας, οι ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των μαθητών έχουν αλλάξει, γι’ αυτό χρειάζεται η εφαρμογή νέων διδακτικών προσεγγίσεων, που θα κινούν το ενδιαφέρον τους.
  2. Η συνεργασία στις μικρές ομάδες κάνει τις μαθησιακές δραστηριότητες πιο ελκυστικές και ευχάριστες.
  3. Η αυτοεκτίμηση των παιδιών, ιδιαίτερα αυτών με δυσκολίες μάθησης, βελτιώνεται.
  4. Μεταξύ των μαθητών αναπτύσσονται καλές διαπροσωπικές σχέσεις.
  5. Οι μαθητές μαθαίνουν πως να αποκτούν φίλους, πως να συνεργάζονται και πως να επικοινωνούν εποικοδομητικά.

Επικοινωνιακές δεξιότητες

Αν οι μαθητές αποκτήσουν συνεργατικές και επικοινωνιακές δεξιότητες, θα τις αξιοποιήσουν αργότερα, στην οικογένειά τους, στους φίλους και στους γείτονες, στην εργασία τους, στη ζωή τους γενικότερα.
Οι μαθητές μαθαίνουν να αναγνωρίζουν και να εκτιμούν τη σημασία της αλληλεξάρτησης των μελών στην εργασία.

Η έννοια της ομάδας.