sample-photo-04

Το Σχέδιο Εργασίας (Σ.Ε) συνιστά οργανωμένο πλαίσιο έρευνας, το οποίο υλοποιούν οι μαθητές σε συνεργασία με συμμαθητές τους, υπό την εποπτεία και την εμψύχωση του δασκάλου ή του καθηγητή τους.
Σκοπός του Σ.Ε είναι να εμπλέξει ενεργητικά κάθε μαθητή και να τον κινητοποιήσει σε δράσεις συνεργατικής διερεύνησης, επίλυσης προβλήματος και δημιουργικής έκφρασης και να συμβάλει στην απόκτηση στέρεου γνωστικού υπόβαθρου, κριτικής σκέψης και μεταγνώσης («μαθαίνω πώς να μαθαίνω»).
Δηλαδή, ο απώτερος σκοπός του ΣΕ είναι η ολόπλευρη ανάπτυξη του μαθητή.

Διδακτικές Προσεγγίσεις: Το Σ.Ε αξιοποιεί ένα φάσμα ενεργητικών μαθητοκεντρικών μεθόδων, με κυριότερες τις παρακάτω:
i. Επιλογή και ανάλυση του θέματος.
ii. Εννοιολογική ανάλυση του θέματος – Εννοιολογικός Χάρτης.
iii. Καθοδηγούμενη διερεύνηση.
iv. Εταιρική και Ομαδική εργασία.
v. Διαμορφωτική αξιολόγηση του μαθητή ? Φάκελος Εργασιών Μαθητή.

Την ίδια φιλοσοφία με περισσότερη, όμως, έμφαση στην οργάνωση, τη διεξαγωγή και την παρουσίαση της έρευνας ακολουθούν και οι Ερευνητικές
Εργασίες στο Λύκειο.

Στη χώρα μας, το Σ.Ε έκανε την είσοδό του στη σχολική τάξη πριν από 20 περίπου χρόνια με τις σχολικές δραστηριότητες Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης καταρχήν, και αργότερα με δραστηριότητες Αγωγής Υγείας και Πολιτισμού.
sample-photo-09
Και στις δυο βαθμίδες το Σ.Ε απαρτίζεται από 6 συστατικά στοιχεία:
1) Την επιλογή του θέματος.
2) Τη διερευνητική μέθοδο.
3) Την επικοινωνία και συνεργασία.
4) Την οργάνωση και παρουσίαση δεδομένων σε κοινό.
5) Την αξιολόγηση και βελτίωση.

Και στις δυο βαθμίδες τα ουσιώδη στοιχεία των Σ.Ε είναι κοινά, όμως στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και στο Γυμνάσιο εφαρμόζονται με μεγαλύτερη χαλαρότητα και χωρίς την πίεση του χρόνου και της άμεσης σύνδεσης με τη βαθμολόγηση των μαθητών, όπως συμβαίνει στο Λύκειο.

Πηγή: Αλεξάνδρα Χ. Κουλουμπαρίτση

Σχέδιο εργασίας (project work)