Μάθημα ΄Β  ΕΠΑ.Λ. Τομέα Δομικών Έργων

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΙΑ

TOPOGR1

Η Τοπογραφία είναι εφαρμοσμένη τεχνική επιστήμη, που ασχολείται με μετρήσεις του στερεού φλοιού της γης. Κύριο έργο της είναι η χρησιμοποίηση μαθηματικών μοντέλων για την μελέτη του ανάγλυφου της γης.

Σαν εφαρμοσμένη επιστήμη, το έργο της δεν είναι η μαθηματική έρευνα, αλλά η χρήση έτοιμων θεωριών άλλων επιστημών και η προσαρμογή τους στα ειδικά προβλήματά της. Η Τοπογραφία ασχολείται κυρίως με μετρήσεις διάφορων φυσικών μεγεθών. Τέτοια μεγέθη είναι οι αποστάσεις, οι γωνίες, οι επιφάνειες και οι όγκοι. Για τη μελέτη αυτών των μεγεθών, η Τοπογραφία δανείζεται θεωρήματα της Γεωμετρίας και της Στερεομετρίας. Για τις μετρήσεις και την διεξαγωγή των υπολογισμών, δανείζεται θεωρήματα της Αναλυτικής Γεωμετρίας και των Μαθηματικών.

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΑ