Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ!!!

Όπως λέει και το γνωστό τραγούδι , τα παιδιά του σχολείου μας πήραν πινέλα , χρώματα ,μπογιές , ανέβηκαν στο άλογο της φαντασίας τους κι έδωσαν χρώμα και ζωντάνια στους άσπρους κι άχαρους τοίχους του προαυλίου. Φόρεσαν γάντια ,ποδιές , χωρίστηκαν σε ομάδες και ξεκίνησαν τις καλλιτεχνικές τους δημιουργίες. Πρώτα έκαναν τα σχέδια στον τοίχο, απαλά, με μολύβι ή κιμωλία (χορτάρι , δέντρα ,λουλούδια , πουλιά, μικρά ζωάκια ,σύννεφα , ήλιο) κι έπειτα τα γέμισαν με κάθε λογής χρώματα. Τα μεγάλα παιδιά κι εμείς οι δάσκαλοι βοηθούσαμε στο αραίωμα της μπογιάς και στις μίξεις των χρωμάτων ,όπου αυτό ήταν απαραίτητο. Μικροί και μεγάλοι με γέλια , φωνές και χαρές ήταν ενθουσιασμένοι με τα  έργα τους που ζωντάνευαν σιγά σιγά μπροστά στα μάτια τους . Τώρα πια θα απολάμβαναν το παιχνίδι τους ή στιγμές ξεκούρασης μέσα σε αυτό το πολύχρωμο και χαρούμενο , καινούριο προαύλιο του σχολείου τους.

ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ

ΡΟΛΟΙ