Θέματα που αφορούν στη Βιολογία και γενικά τις Θετικές Επιστήμες στα σχολεία
In vitro > Βιολογία > Γυμνάσιο > Γ' Γυμνασίου > Τα στάδια της μίτωσης σε ακρορίζιο κρεμμυδιού

Τα στάδια της μίτωσης σε ακρορίζιο κρεμμυδιού

Τα σωματικά κύτταρα διαιρούνται με μίτωση, που αποτελεί μια διεργασία διαίρεσης του πυρήνα και του κυτταροπλάσματος του ευκαρυωτικού κυττάρου.

Τα στάδια της μίτωσης φαίνονται σε ακρορίζιο κρεμμυδιού (διαμήκεις τομές), όπου παρατηρούμε εικόνες σαν την ακόλουθη:

mitosis.jpg

Μεσόφαση είναι το διάστημα από το τέλος μιας κυτταρικής διαίρεσης ως την έναρξη της επόμενης. Ο πυρήνας του μεσοφασικού κυττάρου βρίσκεται μέσα στην πυρηνική μεμβράνη και περιέχει το δίκτυο της χρωματίνης. Σε κύτταρα που πρόκειται να διαιρεθούν, διπλασιάζεται το γενετικό υλικό πριν το κύτταρο εισέλθει  στη μίτωση.

Το διπλασιασμένο γενετικό υλικό μοιράζεται εξίσου στα δύο θυγατρικά κύτταρα κατά τη μίτωση, οπότε κάθε θυγατρικό αποκτά ίδιο αριθμό χρωμοσωμάτων με το αρχικό κύτταρο.

Η μίτωση ακολουθεί τις παρακάτω φάσεις (περιγραφή και εικόνες από το σχολικό μικροσκόπιο):

Πρόφαση

Το δίκτυο της χρωματίνης συμπυκνώνεται και αρχίζουν να διακρίνονται τα χρωμοσώματα. Η πυρηνική μεμβράνη διαλύεται. Τα χρωμοσώματα διακρίνονται πλέον καθαρά και αποτελούνται από δύο χρωματίδες το καθένα, που είναι ενωμένες  στο κεντρομερίδιο.

prophasex40.jpg

Μεγέθυνση x400 (+3x οπτικό zoom της φωτογραφικής μηχανής που χρησιμοποίησα για τη λήψη των φωτογραφιών):

prophasex40-detail.jpg

Μετάφαση

Τα χρωμοσώματα (το καθένα με δύο αδελφές χρωματίδες) μετακινούνται και τοποθετούνται στο ισημερινό επίπεδο του κυττάρου.

metaphasex40.jpg

metaphasex40-detail.jpg

Ανάφαση

Το κεντρομερίδιο διαιρείται και οι χρωματίδες διαχωρίζονται και κινούνται προς τους πόλους της ατράκτου. Στο τέλος της ανάφασης τα δύο όμοια σύνολα των χρωμοσωμάτων (πρώην χρωματίδων) συναθροίζονται στους δύο πόλους του κυττάρου. Αν κατά τη φάση αυτή δε γίνει στο κεντρομερίδιο ο αποχωρισμός των χρωματίδων (μη διαχωρισμός) θα προκύψει αριθμητική χρωμοσωμική ανωμαλία (μονοσωμία στο ένα και τρισωμία στο άλλο θυγατρικό κύτταρο).

anaphasex40.jpg

anaphasex40-detail.jpg

Τελόφαση

Σχηματίζεται η πυρηνική μεμβράνη, η άτρακτος αποσυντίθεται και τα χρωμοσώματα σχηματίζουν δίκτυο χρωματίνης. Τα θυγατρικά κύτταρα εισέρχονται στην μεσόφαση.

telophasex40.jpg

telophasex40-detail.jpg