Θέματα που αφορούν στη Βιολογία και γενικά τις Θετικές Επιστήμες στα σχολεία
In vitro > Βιολογία > Λύκειο > Γ' Λυκείου > Θετική Κατεύθυνση > Video-animations (οργάνωση γενετικού υλικού)

Video-animations (DNA)

Στο διαδίκτυο (και κυρίως στο youtube) υπάρχουν αρκετά animations, που δείχνουν με όμορφο τρόπο διάφορα βιολογικά φαινόμενα. Είναι ιδιαίτερα χρήσιμα, καθώς βοηθούν στην περιγραφή φαινομένων, τα οποία είναι δύσκολο να περιγράψει κάποιος, χωρίς τη βοήθεια εικόνας. Εδώ παρατίθενται ορισμένα, που σχετίζονται με την οργάνωση του γενετικού υλικού και με διαδικασίες όπως η μίτωση και η μείωση.

Μπορείτε να τα παρακολουθήσετε και, αν γνωρίζετε Αγγλικά, προσέξτε και την αφήγηση, η οποία σε ορισμένα είναι πολύ κατατοπιστική.

1. Οργάνωση γενετικού υλικού

2. Μίτωση

3. Κατασκευή καρυότυπου

Το πιο πάνω βίντεο πρέρχεται από το φωτόδεντρο.

Η ομάδα ανάπτυξης αυτού του μαθησιακού αντικειμένου είναι η ακόλουθη:

Αγγελική Γαριού (δημιουργός, μετασχολιαστής), Ευγενία Στεφάνου (ειδήμων γνωστικού αντικειμένου), Δημήτριος Λαγογιάννης (τεχνική υλοποίηση), Νικόλαος Λαζανάς (τεχνική υλοποίηση), Σπύρος Λιαρομμάτης (τεχνική υλοποίηση), Κωνσταντίνος Στυλιάδης (επιμέλεια/επικύρωση μεταδεδομένων), Ευαγγελία Παυλάτου (συντονιστής ομάδας σχεδιασμού και ανάπτυξης).