Η.Μ.Ε.: Ηλιακός Ψύκτης Νερού

AFISA PE 2001

Σχολικό έτος 2000-2001 στο 4ο Τεχνικό επαγγελματικό Εκπαιδευτήριο Ιωαννίνων υλοποιήθηκε πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο:

«ΗΠΙΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ: Ηλιακός Ψύκτης Νερού»

Αρχικά παρουσιάσθηκε στην ομάδα το πρώτο μέρος του τετραμερούς θέματος που είχε εκπονηθεί στη Χίο. Ακολούθησε η ενασχόληση της ομάδας με το βασικό έργο της που αποτελούσε η επιβεβαίωση της μελέτης υπολογισμού του ηλιακού ψύκτη νερού. Το πρόγραμμα  ολοκληρώθηκε αφού παρουσιάστηκε στην ομάδα η επιδιόρθωση και μετατροπή του σχεδόν κατεστραμμένου ψύκτη νερού που χρησιμοποιούσε φιλικότερο προς το περιβάλλον  ψυκτικό μέσο, όπως αυτή είχε πραγματοποιηθεί στη Χίο την προηγούμενη σχολική χρονιά.

Συντονιστής Καθηγητής Προγράμματος:

Κωνσταντίνος?Βίκτωρ Χατζησταμάτης.

Συμμετέχων Καθηγητής:

Κωνσταντίνος Αγοραστάκης.

Μαθητική Ομάδα:

Γκαρτζονίκας Α, Λιάκος Χ, Σκαρλός Κ, Βασιλάκης Θ, Γεωργιάδης ΤΒ, Γούσιας Γ, Δόσης Χ, Κολιάκης Γ, Μπεσόπουλος Ν, Πάνος Κ.