ΝΕΕΣ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ

Αρχείο Τίτλος Περιγραφή

Λογισμικό Δημοτικού (Autorun menu)

(βελτιωμένη έκδοση)

Φτιάξτε ένα DVD με το σύνολο των λογισμικών του Δημοτικού Σχολείου που συνοδεύουν τα νέα βιβλία και επιλέξτε όποιο θέλετε.

Το Μυστηριώδες Νησί

Ψάξε, σκέψου και βρες το δρόμο διαφυγής από το Μυστηριώδες Νησί!

Παιχνίδι μνήμης, σκέψης και προσανατολισμού.

Οι πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος

Μάθετε παίζοντας για τους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος!

Πολυμέσα

Προσθήκη κατηγορίας με πλούσιο και ταξινομημένο πολυμεσικό υλικό (απαιτείται σύνδεση adsl)

Προσανατολισμός με πυξίδα και χάρτη

Μάθετε να προσανατολίζεστε με τη βοήθεια μιας πυξίδας και ενός χάρτη και να προσδιορίζετε τη θέση κάθε περιοχής σε σχέση με κάποια άλλη!

Ο Κεμάλ

Μια διαφορετική προσέγγιση ενός υπέροχου τραγουδιού.

Ηλεκτρονικός χάρτης

Χάρτες και δορυφορικές φωτογραφίες απ΄ όλο τον κόσμο όπως παρέχονται από το λογισμικό Googlemaps.

Δικτυακός τόπος Δημοτικού Σχολείου

Φτιάξτε το δικτυακό τόπο του Σχολείου σας προσθέτοντας περιεχόμενο σε ένα προκατασκευασμένο πρότυπο.

Tο Όνειρο του Σκιάχτρου

Η θεατρική παράσταση που ανέβασε το 10ο Δ.Σ. Κορυδαλλού στις 13/6/2000 με τη συμμετοχή μαθητών αλλά και δασκάλων (απαιτείται σύνδεση adsl)

Καλλιτεχνικά - Κατασκευές

Επίδειξη σε βίντεο του τρόπου δημιουργίας εντυπωσιακών κατασκευών με απλά υλικά (απαιτείται σύνδεση adsl)

Αναδάσωση με σβώλους

Μια μέθοδος αναδάσωσης που μπορεί να αποτρέψει τις αρνητικές συνέπειες στο κλίμα της Γης. (απαιτείται σύνδεση adsl)

Ο Θεμιστοκλής

Ιστορική αναδρομή στα χρόνια του Θεμιστοκλή, του άνδρα που έσωσε την Ελλάδα και δόξασε την Αθήνα.

Ονομασίες πουλιών

Αναγνωρίστε το πτηνό που εμφανίζεται σε κάθε εικόνα!

Η ναυμαχία της Σαλαμίνας

Δείτε με σχηματική αναπαράσταση και animation την ναυμαχία της Σαλαμίνας! (on line  αναπαραγωγή video με γρήγορη σύνδεση - adsl)

Ο Πρασινοσκούφης

Πολυμεσικό παραμύθι