Στόχοι Μαθήματος

Στο ελεύθερο Σχέδιο της Β Λυκείου οι μαθητές καλούνται να αποδώσουν εικαστικά συνθέσεις αντικειμένων που παρατηρούν .

Η απόδοση πρέπει να γίνεται όσο το δυνατόν πιστά σε αυτό που βλέπουν, τόσο στις αναλογίες όσο και στην αίσθηση των διαφορετικών υλικών κατασκευής των αντικειμένων και κυρίως του φωτός και της σκιάς που διαχέεται στη σύνθεση και στο χώρο.Σκοπός είναι το έργο να δίνει κατά αυτόν τον τρόπο την ψευδαίσθηση του τρισδιάστατου χώρου και της πλαστικότητας των αντικειμένων.

Οι μαθητές στο μάθημα χρησιμοποιούν μολύβια μαλακά και σκληρά κόλες σχεδίου και σβήστρες. Βασικό εργαλείο είναι η βελόνα μετρήματος.

Στόχος του μαθήματος είναι να μπορούν οι μαθητές να κατανοήσουν τους βασικούς κανόνες σχεδίασης και να είναι σε θέση να μετρούν αποστάσεις και αναλογίες τόσο με τη βελόνα ,όσο και χωρίς αυτήν για να αποδίδουν τα αντικείμενα στα σωστά τους μεγέθη. Επίσης να έχουν αποκτήσει ευχέρεια στη γραφή και στην απόδοση τουλάχιστον 5 διαφορετικών τονισμών επάνω στην κόλα τους. Τέλος να είναι ικανοί να τοποθετουν τη σύνθεση με αρμονικό τρόπο στο χρτί τους.

Εορτολόγιο

Ρολόι