Νηπιαγωγείο Φιλωτίου
Η σχολική μονάδα είναι ένα 2θεσιο νηπιαγωγείο με κωδικό 9290064 το οποίο βρίσκεται στο χωριο Φιλώτι Νάξου, ανήκει στην περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων.
Με την απόφαση Δ4/425/28-8-2001 το νηπιαγωγείο λειτουργεί ως ολοήμερο. Τη σχολική χρόνια 2010-2011, λειτουργούν ένα τμήμα κλασσικού και δυο τμήματα ολοήμερου.
Στη σχολική μονάδα υπηρετούν πέντε μόνιμες γυναίκες νηπιαγωγοί, τρεις με οργανική τοποθέτηση και δυο με προσωρινή τοποθέτηση νεοδιόριστου.
Στο νηπιαγωγείο και στο σύνολο των τριών τμημάτων που προαναφέρθηκαν, φοιτούν 50 νήπια και προνηπια ηλικίας 4-6 ετών τα οποία κατανέμονται ως εξής.

ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

ΠΡΟΝΗΠΙΑ                                      ΝΗΠΙΑ                               ΣΥΝΟΛΟ
                       ΑΓΟΡΙΑ     ΚΟΡΙΤΣΙΑ              ΑΓΟΡΙΑ          ΚΟΡΙΤΣΙΑ
                             6                5                             2                     3                                16

Α΄ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ

ΑΓΟΡΙΑ     ΚΟΡΙΤΣΙΑ              ΑΓΟΡΙΑ          ΚΟΡΙΤΣΙΑ
                              1                5                             5                      6                               17

Β΄ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ

ΑΓΟΡΙΑ     ΚΟΡΙΤΣΙΑ              ΑΓΟΡΙΑ          ΚΟΡΙΤΣΙΑ
                              1                6                             5                       5                              17

Το κτίριο στο οποίο στεγάζεται το Νηπιαγωγείο Φιλωτίου βρίσκεται στην «ιστορική γειτονιά» του χωριού με θέα τον Πύργο και το παλιό Ελαιοτριβείο, ενώ λίγα μέτρα πιο κάτω βρίσκεται η Εκκλησία της Παναγίας, που επίσης θεωρείται μνημείο πολιτισμού.
    Το κτίριο, το οποίο είναι νεόκτιστη κατασκευή από πέτρα, ώστε να εναρμονίζεται πλήρως με το τοπίο και σεβόμενο τη «γειτονιά» που το φιλοξενεί, παραδόθηκε το Σεπτέμβριο του 2010. Η λειτουργία του, λοιπόν, είναι μόλις 4 μηνών. Ο προορισμός εξαρχής ήταν να λειτουργήσει και λειτουργεί αποκλειστικά και μόνο ως νηπιαγωγείο.