Συμμετοχή στο πρόγραμμα θαλάσσιας ρομποτικής Hydrobot του Ιδρύματος Ευγενίδου

Τη σχολική χρονιά 2013-2014 υλοποιείται σε συνεργασία με τους μαθητές της Β τάξης Πληροφορικής του ΕΠΑ.Λ. Αξιούπολης το πρόγραμμα θαλάσσιας ρομποτικής Hydrobot του Ιδρύματος Ευγενίδου. Στην πρώτη φάση του προγράμματος οι μαθητές κατασκεύασαν ένα υποβρύχιο τηλεχειριζόμενο όχημα τύπου ROV (Remotely Operated Vehicle). Το όχημα χρησιμοποιείται για μετρήσεις ποιοτικών χαρακτηριστικών των νερών του ποταμού Αξιού, καθώς και άλλων υγροτόπων της περιοχής. Για το σκοπό αυτό συναρμολογήθηκε επίσης μικροελεγκτής που περιλαμβάνει αισθητήρες και σύστημα καταγραφής δεδομένων. Οι μετρήσεις αποτελούν συνεισφορά για την ενημέρωση της σχετικής βάσης δεδομένων που διατηρεί το ίδρυμα στα πλαίσια του προγράμματος.

Το πρόγραμμα προσφέρει τη δυνατότητα στους μαθητές να μάθουν δημιουργικά, ασχολούμενοι με μια καινοτόμο εφαρμογή, αλλά και να αναπτύξουν τη δημιουργικότητα και τις κοινωνικές τους δεξιότητες, μέσα από την ομαδική εργασία. Η συμμετοχή στο πρόγραμμα Hydrobot έχει τη μορφή προγράμματος αγωγής σταδιοδρομίας στο οποίο συνδράμει και η καθηγήτρια Πληροφορικής κ. Παπαδοπούλου Ευγενία.

Το πακέτο των υλικών και οι σχετικές οδηγίες παρέχονται από το Ίδρυμα Ευγενίδου στα πλαίσια των προγραμμάτων Hydrobot και Hydrobot Sensor. Περισσότερες πληροφορίες για τα προγράμματα υπάρχουν στη διεύθυνση: http://www.hydrobots.gr, ενώ για τη συμμετοχή του σχολείου, στη διεύθυνση του ΕΠΑ.Λ. Αξιούπολης: http://1epal-axioup.kil.sch.gr.

Φωτογραφίες από την εξέλιξη του προγράμματος

εικόνα από το πρόγραμμα εικόνα από το πρόγραμμα εικόνα από το πρόγραμμα εικόνα από το πρόγραμμα

Βίντεο από την εξέλιξη του προγράμματος

παρακολουθήστε το!

Συμμετοχή στο 6ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Το Hydrobot παρουσιάστηκε στο 6ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής στο ΝΟΗΣΙΣ, στις 9/4/2014.

εικόνα από το συνέδριο εικόνα από το συνέδριο [Παρουσίαση]

Συμμετοχή στη «Γιορτή Μαθητικής Δημιουργίας 2014»

Το Hydrobot παρουσιάστηκε στη «Γιορτή Μαθητικής Δημιουργίας 2014» στο Γενικό Λύκειο Αξιούπολης, στις 14/5/2014.

Συμμετοχή στην «Ημερίδα Καλών Πρακτικών»

Το Hydrobot παρουσιάστηκε στην «Ημερίδα Καλών πρακτικών στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Κιλκίς, στις 26/6/2014.

Συμμετοχή στo «1ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής»

Ομάδα μαθητών του ΕΠΑ.Λ. Αξιούπολης συμμετείχαν στο εκθεσιακό μέρος του «1ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ρομποτικής» που διοργάνωσε το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και έλαβε χώρα την Κυριακή 14/12/2014 στην αίθουσα τέχνης του δημαρχείου Νεάπολης-Συκεών.
Οι μαθητές μας απέσπασαν το Βραβείο Τεχνολογικής Αρτιότητας για το Hydrobot.