Βιβλίο που προσεγγίζει τα μαθηματικά από πολλαπλούς δρόμους έχοντας θέσει τρεις κύριους στόχους: να καταδείξει την τεράστια προσφορά των μαθηματικών στην ψυχοπνευματική καλλιέργεια του ανθρώπου, να διαλύσει το μύθο της αποκλειστικής ενασχόλησής τους με δύσκολους υπολογισμούς αφηρημένων εννοιών καθώς και να φωτίσει της κρυφή τους γοητεία. Υπηρετώντας τους στόχους αυτούς ο Θ. Εξαρχάκος παρέχει ταυτόχρονα στους εκπαιδευτικούς χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με το πώς να οργανώσουν τη διδασκαλία των μαθηματικών, πώς να καθορίσουν τους διδακτικούς στόχους και να επιλέξουν την προσφιλέστερη διδακτική μέθοδο
|