To έργο αυτό αποτελεί μία κατατοπιστική εισαγωγή στη Φιλοσοφία των Μαθηματικών. Το πρώτο κεφάλαιο ξεκινά από τους Πυθαγόρειους και φθάνει ως τον Καντ και καταλαμβάνει περίπου το μισό βιβλίο. Τα υπόλοιπα δύο κεφάλαια ασχολούνται με τις δραματικές εξελίξεις της Λογικής από το τέλος του 19ου αιώνα έως περίπου το πρώτο μισό του 20ου. Για διευκόλυνση του αναγνώστη περιλαμβάνεται και μία εισαγωγή στον προτασιακό λογισμό, την αξιωματική θεωρία συνόλων και τις πρωτοβάθμιες γλώσσες. Προαπαιτούμενο για την άνετη μελέτη του παρόντος βιβλίου είναι η εξοικείωση του αναγνώστη με κάποιες στοιχειώδεις μαθηματικές έννοιες, όπως π.χ. της συνάρτησης, του συνόλου κ.λπ. Γνώσεις προχωρημένων μαθηματικών από την άλλη μεριά θα ήταν χρήσιμες, χωρίς να είναι απαραίτητες.