Το βιβλίο αυτό πραγματεύεται την αέναη μονομαχία ανάμεσα σε εκείνους που επινοούν τους κώδικες και εκείνους που τους σπάζουν. Πρόκειται για ένα πόλεμο που χρησιμοποιεί όπλα από πολλές επιστήμες και κινητοποιεί μέσα που απαιτούν τις τελευταίες εξελίξεις της τεχνολογίας. Από τα μαθημικά ώς τη γλωσσολογία και από τη θεωρία της πληροφορικής ώς την κβαντική φυσική, αναζητούνται τρόποι διάρρηξης ή διάσφαλισης του απορρήτου.
Καθώς η πληροφορία έχει εξελιχθεί σε πολυτιμότατο αγαθό και η επανάσταση στις επικοινωνίες έχει τη δυνατότητα να αλλάζει κοινωνίες, είναι φανερό ότι το παιχνίδι ανάμεσα σε «κωδικο-πλάστες» και «κωδικο-θραύστες» είναι αγώνας μέχρι τελικής πτώσεως. [...]
|