Μπορείτε να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε στον υπολογιστή σας τα παιδικά εκπαιδευτικά λογισμικά που ακολουθούν αρκεί να πατήσετε πάνω στη »Λήψη»:

GCompris ? Λήψη
Το GCompris είναι μια σουίτα εκπαιδευτικού λογισμικού. Διαθέτει ένα όμορφο και πολύχρωμο παιδικό περιβάλλον. Αποτελείται από μεγάλο πλήθος δραστηριοτήτων για παιδιά 2 έως 10 ετών. Μερικές από τις δραστηριότητες αν και έχουν παιγνιώδη χαρακτήρα, διατηρούν τον εκπαιδευτικό τους προσανατολισμό.

TuxPaint ? Λήψη
Το TuxPaint είναι ένα ελεύθερο, βραβευμένο πρόγραμμα ζωγραφικής για παιδιά ηλικίας 3-12 ετών. Συνδυάζει εύχρηστη διεπαφή, διασκεδαστικά εφέ ήχου και μια ενθαρρυντική μασκότ κινούμενων σχεδίων η οποία καθοδηγεί τα παιδιά καθώς χρησιμοποιούν το πρόγραμμα. Τα παιδιά έχουν στη διάθεσή τους ένα κενό καμβά.

TuxMath ? Λήψη
Eίναι προσανατολισμένο στα παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας με στόχο την εξάσκηση τους στα μαθηματικά. Παρέχει πολλούς τρόπους εξάσκησης, πχ. πληκτρολόγηση αριθμών, πρόσθεση, αφαίρεση, πολ/μό, διαίρεση, αρνητικούς αριθμούς. Ελαφριά εφαρμογή που δεν απαιτεί ιδιαίτερες ικανότητες στο χειρισμό της.

TuxTyping ? Λήψη
Είναι ένα εκπαιδευτικό παιχνίδι, με ενδιαφέροντα γραφικά και ηχητικά εφέ, που χρησιμοποιούνται για να μάθετε ή να βελτιώσετε τη θέση των χαρακτήρων στο πληκτρολόγιο του υπολογιστή σας. Ανήκει στην κατηγορία του λογισμικού ανοιχτού κώδικα, το οποίο χρησιμεύει για την εκμάθηση πληκτρολόγησης (typing).

PETE (Primary Education Through E-learning) ? Λήψη
Είναι μια σημαντική καινοτομία του SCIL (Sydney Centre) για ενσωμάτωση των νέων τεχνολογιών στο νηπιαγωγείο όπως συμβαίνει και στην ανώτατη εκπαίδευση. Τα νήπια καθοδηγούμενα από τους δασκάλους τους, ανέπτυξαν ικανότητες στη δημιουργία ψηφιακών βιβλίων, αναδεικνύοντας πτυχές της μάθησης τους.

Sebran?s ABC ? Λήψη
Σουίτα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που παρέχει εκπαιδευτικά παιχνίδια για δεξιότητες μνήμης, μαθηματικά, γράμματα και αναγνώριση εικόνων για παιδιά. Οι πολύχρωμες εικόνες, η ευχάριστη μουσική και τα εκπαιδευτικά παιχνίδια διδάσκουν γράμματα, αριθμούς, απλές μαθηματικές πράξεις και τα βασικά στοιχεία της ανάγνωσης.

Timez Attack ? Λήψη
Ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό παιχνίδι για την εκμάθηση των βασικών αριθμητικών πράξεων. Η εταιρία το προσφέρει δωρεάν στην βασική του έκδοση ή με πληρωμή με όλα του τα γραφικά. Εαν έχετε παιδί στο δημοτικό είναι ένα χρήσιμο πρόγραμμα για τον υπολογιστή του, με το οποίο θα δείτε θετικά αποτελέσματα.

Kids Abacus ? Λήψη

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που αφορά τα παιδιά της προσχολικής ηλικίας. Δίνει τη δυνατότητα στα παιδιά να μάθουν όλους τους αριθμούς από το 1 έως το 100 με ένα πολύ διασκεδαστικό και εκπαιδευτικό παράλληλα τρόπο εκμάθησης, που περιλαμβάνει μπάλες, κουνελάκια, πεταλούδες, κουτιά και άλλα.

Drawing 4 Kids ? Λήψη
Αυτό το δωρεάν πρόγραμμα είναι πολύ διασκεδαστικό για τα παιδιά. Έχει σαν κύριο σκοπό του να διδάξει τα μικρά παιδιά να χειρίζονται το ποντίκι και να διασκεδάζουν παράλληλα με τα χρώματα, τα σχήματα και τους ήχους. Διαθέτει όμορφο περιβάλλον εργασίας.

Childsplay ? Λήψη
Είναι μια συλλογή από δραστηριότητες που αφορούν εξάσκηση μνήμης, αναγνώρισης σχημάτων και μοτίβων, σχέσεις μεταξύ σχημάτων και αριθμών και άλλων, που διδάσκουν και συνηθίζουν παράλληλα τα παιδιά στην χρήση υπολογιστών. Είναι μέρος του μεγάλου έργου Schoolsplay, αλλά αυτό είναι το πιο ώριμο κομμάτι του.

KidRocket ? Λήψη
Είναι ένας φυλλομετρητής που θα προστατέψει τα μικρά σας παιδιά από τις κακοτοπιές που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Είναι ένας αρκετά ασφαλής φυλλομετρητής, που κυκλοφορεί δωρεάν για τους μικρούς μας φίλους. Κόβει από μόνος του όλα τα επίμαχα sites και απλά το παιδί δεν μπορεί να σερφάρει σε αυτά.

Word Dummy ? Λήψη
Ο σκοπός είναι να βρεθεί η συγκεκριμένη λέξη απο το αγγλικό λεξιλόγιο. Η εφαρμογή ενσωματώνει την ευκολία στη χρήση, την διαδραστικότητα μαζί με εξαιρετικά έγχρωμα γραφικά και υψηλής ποιότητας ηχητικά εφέ. Έχει μεγάλη βάση δεδομένων αγγλικών λέξεων έτσι ώστε να κάνει τα παιχνίδια με τις λέξεις μια προκλητική εμπειρία.

Baby Paint ? Λήψη
Έξυπνος και δημιουργικός τρόπος για ζωγραφική που απευθύνεται σε παιδιά, μέσα από ένα ένα διασκεδαστικό και απλό περιβάλλον εργασίας με πολλά εργαλεία και χρώματα. Αναπτύσει και βελτιώνει τις δεξιότητές τους. Προτείνεται για παιδάκια από 2 ετών και άνω. Η εφαρμογή ειναι portable, δεν χρειάζεται εγκατάσταση.