Exemple de pronume in engleza

De ce-ai facut asta? Ca si n limba romna, pronumele relative engleze (qui, qui) sunt asezate imediat dupa Antecedent. Pronumele relativ face referire la un technologiques sau inlocuitor substantival mentionat in contextul aterior si leaga propozitia sau Grupul de cuvinte Care explica, sau da mai multe detalii despre substantivul Antecedent, DIN propozitia ce contine substantivul déter. Pronumele nehotarte nlocuiesc sau se refera, NTR-un mod mai mult sau mai Poutine VAG la obiectele exprimate de substantif sau nlocuitorii acestora. Compusii lui chaque: tout le monde, tout le monde, tout. Roger Bacon, qui vivait au XIIIe siècle, était humaniste. Acestea se visés la un technologiques cu nteles VAG sau diminuat sau la un Pronume nedefinit (fait, croyance, idée, quelque chose etc. Atunci Când Subiectul este însoțit de un cuantificator – de exemplu, beaucoup, une majorité, certains, tous — Regula 1 este inversată și ne ghidăm după substantivul Care urmează după de. Aceea nu este parasol lui Mary; Este une MEA. Care/Cine e mai nalta, Ann sau Mary? Qui (de) ca Pronume interogativ este fie un nominativ (Care? Comme (–) a été dit. Comme le visage acelasi lucru. Il lisait beaucoup.

Nota. Qu`est-ce que ca Pronume interogativ este fie un nominativ Care? Propozitiile circonstantiale de mod comparative, introduse prin As, que, comme si//quoique etc. Folosind impératif propozitiile, vorbitorul exprima o porunca, un sfat, o rugaminte etc. Pronumele relative sunt: qui (Cine, Care), celui qui (oricine, oricare), qui (soins, soins PE), que (soins, Acel). A qui avez-vous parlé? Calauzit de o STEA nenorocoasa PE zbuciumatul Ocean al vietii! Ni les assiettes ni le bol de service ne vont sur cette étagère. Profesiune ce sont? Pronumele demostrative: ce, ceux-ci, que, ceux-ci (acesta, acestea, Acela, acelea, acest) pot functiona atat ca Pronume, cat si ca determinanti substantivali. Forme: qui? Ca si adjectivele corespunzatoare, ELE le situieaza n spatiu sau timp (ndeplinind Deci si o functie démonstrativa), Arata cantitatea, numarul nedefinit, varietatea etc. Cum l cheama PE baiatul acesta? Propozitiile circonstancielle condiale, introduse prin conjonctiile si, à moins que, à condition (que), sous réserve (que), dans le cas, en supposant (que) etc. Tot Pronume posesive sunt si formeLe de la mienne (de) al meu etc. Certains, tous, chaque pot se combinaison cu-One,-Body,-chose pentru a obtine pronumele nehotarate. Ils sont de la même taille; soit (d`entre eux) fera.

Exemple: toute ma famille est arrivée sau sont arrivés. Propozitiile complétif Priviri, introduse prin à qui (m) jamais, à quoi que ce soit, à ce que, etc. Regula 7. Observatie: Pronumele démonstratif, indéfini, interogative/pot relatif fi si adjective. Un Pronume inlocuieste un technologiques dans propozitie. C`est ce qu`il a dit. Propozitii introductif de ntarire, introduse prin it si sunt propozitii Care subliniaza anumite parti de propozitie avnd valoarea unei propozitii principale sau Regente.