Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 26 Σεπτεμβρίου 2017
Τάξη Ε2΄

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 26 Σεπτεμβρίου 2017

Αυτή τη σχολική χρονιά συμμετείχαμε με τα μικρούλια μου της Ε2΄στην Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, που γιορτάζεται κάθε 26 Σεπτεμβρίου, με θέμα "Γιατί αγαπάτε μια (συγκεκριμένη) γλώσσα". Στα πλαίσια της Ημέρας έπρεπε να δημιουργήσουμε ένα σχετικό βίντεο και να το ανεβάσουμε στην πλατφόρμα  της EDL.

Η Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών, που οργανώνεται σε συνεργασία του Συμβουλίου της Ευρώπης και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καταφέρνει κάθε χρόνο να ενώνει εκατομμύρια ανθρώπους από 45 χώρες. Μέσα από διάφορες δραστηριότητες γιορτάζουν τη γλωσσική πολυμορφία στην Ευρώπη και προάγουν την μάθηση γλωσσών.

Οι γενικοί στόχοι της Ευρωπαïκής Ημέρας Γλωσσών είναι να:

• ευαισθητοποιηθεί το κοινό για τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών και την πολυμορφία των διαφόρων γλωσσών που μαθαίνονται, ώστε να αυξηθεί η πολυγλωσσία και η διαπολιτισμική κατανόηση,
  • προαχθεί η πλούσια γλωσσική και πολιτιστική πολυμορφία στην Ευρώπη, ώστε να διατηρηθεί και να καλλιεργηθεί,
  • ενθαρρυνθεί η δια βίου εκμάθηση γλωσσών, εντός και εκτός σχολείου, είτε με σκοπό τις σπουδές, είτε για επαγγελματικές ανάγκες, είτε για σκοπούς κινητικότητας ή για διασκέδαση και ανταλλαγές.

Αυτή τη χρονιά μετά το κάλεσμα της  EDL ανέβηκαν στην πλατφόρμα 2.742 εκπληκτικά βίντεο κλιπ από όλη την Ευρώπη και τον κόσμο. Υπάρχουν πολλοί συναρπαστικοί λόγοι για τους οποίους οι άνθρωποι αγαπούν μια συγκεκριμένη γλώσσα - την οποία μπορείτε να ανακαλύψετε στα βίντεο της  EDL. Καθώς ποτέ άλλοτε δεν είχε γίνει κάποια παρόμοια προσπάθεια  μπορούμε να πούμε ότι δημιουργήθηκε ένα νέο παγκόσμιο ρεκόρ με τη μεγαλύτερη συλλογή βίντεο με θέμα τις γλώσσες. Κι εμείς πήραμε μέρος σε αυτό!

Το δικό μας κομμάτι βρίσκεται στο 8:25 λεπτό του παρακάτω βίντεο.

Δημιουργός Copyright © 2017-2018,

Τελευταία ενημέρωση 16/09/2023