Γνωρίστε τα lapbook

Οι Αμερικάνοι τα λένε lapbook γιατί όταν ανοίγουν, καταλαμβάνουν όλη την αγκαλιά του παιδιού. Πρόκειται για μεγάλους χειροποίητους φακέλους όπου εκεί ο μαθητής αναλαμβάνει να παρουσιάσει μία εργασία. Η εργασία είναι συνήθως ένα θέμα που το έχει προσεγγίσει από όσες περισσότερες πλευρές μπορεί.

Το πρωτότυπο είναι ότι το κάθε κομμάτι της εργασίας γράφεται σε ένα μικρό αυτοσχέδιο βιβλιαράκι που κολλιέται πάνω στο lapbook. Πολλά τέτοια βιβλιαράκια ολοκληρώνουν το τελικό project.

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ

1. Για το lapbook μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα κανσόν που θα το διπλώσετε στα τρία, αλλά και έναν απλό χάρτινο φάκελο.

2. Χρησιμοποιήστε δημιουργικά διπλώματα.

3. Φτιάξτε με χρωματιστά ή λευκά χαρτιά βιβλιαράκια που θα τα κολλήσετε.

4. Προσπαθήστε να δημιουργήσετε τσέπες ή διάφορες θήκες.

5. Προσπαθήστε να δώσετε κίνηση στα κομμάτια του lapbook σας.

6. Χρησιμοποιήστε εικόνες, ζωγραφιές, αυτοκόλλητα, χρώματα.

7. Δώστε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε για το θέμα σας δημιουργώντας πολλά διαφορετικά χαρτάκια-βιβλιαράκια.

8. Δημιουργήστε και διασκεδάστε το.

Δείτε και άλλα δείγματα lapbook ΕΔΩ και ΕΔΩ.

Το lapbook μπορεί να γίνει από ένα μόνο μαθητή, μπορεί να γίνει και σε συνεργασία, μπορεί όμως να δημιουργηθεί και από ολόκληρη την τάξη.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε το lapbook που έφτιαξα εγώ με θέμα τα είδη των προτάσεων.

Δείτε και άλλα δικά μας lapbook  ΕΔΩ.

Δημιουργός Copyright © 2023-2024,

Τελευταία ενημέρωση 17/04/2024