Διασκεδάζοντας με AΜBER ALERT
ή εξαφανίστε κάποιον

Εάν θέλετε να περάσετε μια ευχάριστη ώρα με τους μαθητές σας, γράψτε ένα AΜBER ALERT. Είναι ιδανικό βεβαίως για την περίοδο του Καρναβαλιού, ωστόσο μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολύ ωραία και στην περίπτωση που εκδίδετε κάποια εφημερίδα.

Διασκεδάζοντας με ABER ALERT

Εμείς εφέτος γράψαμε ένα την Τσικνοπέμπτη, γιατί ο καιρός ήταν βροχερός και δεν μπορούσαμε να βγούμε στην αυλή.

Στο προσυγγραφικό στάδιο ζήτησα από τα παιδιά να αναφέρουν από την εμπειρία τους ποια στοιχεία περιλαμβάνει ένα AΜBER ALERT σημειώνοντάς τα στον πίνακα. Τους ζήτησα επίσης να χρησιμοποιήσουν το χιούμορ τους και να συνοδεύσουν το κείμενό τους με μία "φωτογραφία" ταυτότητας.

Στο συγγραφικό στάδιο οι μαθητές έγραψαν σύμφωνα με τις οδηγίες.

Καθένας μαθητής που τέλειωνε διάβαζε το κείμενό του στην τάξη. Τα πειράγματα έδωσαν και πήραν. Όλοι γελάσαμε και περάσαμε μια πολύ ευχάριστη ώρα. Μέχρι και μένα εξαφάνισαν τα μικρούλια μου.

Το AΜBER ALERT είναι το ίδιο ή και περισσότερο ευχάριστο όταν γράφεται και σε παρέες μεγάλων παιδιών ή ενηλίκων. Εκεί ακούγονται πραγματικά διαμάντια. Σας το προτείνω.

Δημιουργός Copyright © 2019-2020,

Τελευταία ενημέρωση 16/09/2023