Kaτασκευή γεωμετρικού πίνακα

Ο γεωμετρικός πίνακας χρειάζεται λίγη μπελαλοδουλειά και γι αυτό σπάνια τον βρίσκεις στις αίθουσες διδασκαλίας. Εδώ θα σας δώσω μερικές απλές πληροφορίες που θα κάνουν την κατασκευή του λίγο πιο εύκολη. Για όσους δεν τον γνωρίζουν ο γεωμετρικός πίνακας χρησιμοποιείται για τη διδασκαλία και την εμπέδωση κυρίως των γεωμετρικών σχημάτων, της περιμέτρου και του εμβαδού.

Kaτασκευή γεωμετρικού πίνακα
Photo

Λοιπόν εγώ έφτιαξα τον πρώτο γεωμετρικό μου πίνακα όταν ήμουν ακόμα στη σχολή μετά από παρότρυνση κάποιου καθηγητή μας. Όμως τότε είχα χρησιμοποιήσει ένα σκληρό ξύλο και είχα ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με το κάρφωμα. Επίσης, ναι, είχα χρησιμοποιήσει καρφιά, δεύτερο μέγα λάθος. Δυσκολεύτηκα πολύ στο κάρφωμα είτε γιατί τα καρφιά λυγούσαν είτε γιατί έφευγαν από τη θέση που ήθελα εγώ να πάνε.

Η εμπειρία που απέκτησα λοιπόν από τότε με οδήγησε στα εξής συμπεράσματα σχετικά με τα υλικά:

Το ιδανικότερο ξύλο γι αυτή τη δουλειά είναι το κοντραπλακέ πάχους 12 χιλ., ίσως και λίγο παραπάνω, ας πούμε 16χιλ. Το 12άρι πάντως είναι τόσο όσο και είναι και ελαφρύ στη μεταφορά του. Το κοντραπλακέ είναι ιδανικό γιατί είναι αρκετά μαλακό για να βιδώσεις βιδούλες, που τις συνιστώ ανεπιφύλακτα, ΧΩΡΙΣ να χρησιμοποιήσεις τρυπάνι! Τέλειο;

Εγώ το αγόρασα από το Πράκτικερ. Μπορείτε να αγοράσετε βέβαια από όλα τα καταστήματα που έχουν τμήμα κοπής και μπορούν να σας κόψουν κομμάτι. Το τελευταίο κομμάτι που αγόρασα ήταν 35Χ35 και κόστισε 4€.

Οδηγίες κατασκευής.

1. Παίρνετε το ξύλο και το σημαδεύετε με ένα μολύβι ανά δύο εκατοστά κάθετα και οριζόντια. Κατά τη διδασκαλία όμως θεωρείτε ότι αυτή η απόσταση είναι ένα εκατοστό. ΠΡΟΣΟΧΗ: εάν θέλετε να γίνει ο πίνακάς σας χρωματιστός πρέπει να τον βάψετε πριν το βίδωμα ή ακόμα πιο απλά να κολλήσετε πάνω του ένα αυτοκόλλητο βελουτέ χαρτί στο χρώμα της αρεσκείας σας και να σημαδέψετε ύστερα πάνω σε αυτό.
  2. Βιδώνετε με κατσαβίδι σε κάθε τελεία από μία βίδα.

Πώς λειτουργεί:

Θεωρείτε ότι η απόσταση ανάμεσα στις βίδες είναι ένα εκατοστό. Διδάσκετε στους μαθητές σας τα γεωμετρικά σχήματα χρησιμοποιώντας λαστιχάκια. Ένα τετράγωνο 5 εκατοστών έχει τέσσερις ίσες πλευρές άρα το λαστιχάκι πρέπει να τεντωθεί ανάλογα.

Ο γεωμετρικός πίνακας είναι χρήσιμος επίσης και για την εκμάθηση της προπαίδειας. Με τα λαστιχάκια μπορείς εύκολα να εικονογραφήσεις μία προπαίδεια π.χ. 3Χ5 = τρία λαστιχάκια περικυκλώνουν από μία πεντάδα ή και με ένα λαστιχάκι περικυκλώνουν τρεις πεντάδες.

Τέλος για την εξάσκηση των μαθητών μπορούμε να φτιάξουμε κάρτες, που τις ανακατεύουν, τραβούν μία και εκτελούν την εντολή της.

Δημιουργός Copyright © 2018-2019,

Τελευταία ενημέρωση 24/09/2023