Η κατοικία μας
ΣΤ΄ τάξη

Η εργασία δόθηκε στους μαθητές στα πλαίσια της δεύτερης θεματικής ενότητας της Γλώσσας της ΣΤ΄ τάξης "Κατοικία" και ήταν ομαδική.

Η εργασία ήταν η εξής:

Φανταστείτε ότι με τους φίλους της ομάδας σας θα μείνετε σε μία κατοικία με δύο υπνοδωμάτια όλοι μαζί. Αγοράστε τη και κατοικήστε την:

• Η κατοικία: Πού βρίσκεται, πώς είναι γενικά.
  • Ψώνια που κάνατε για να γίνει κατοικήσιμη
  • Η κουζίνα: Πώς είναι, τι περιλαμβάνει, τι κάνετε εκεί.
  • Το μπάνιο: Πώς είναι, τι περιλαμβάνει, τι κάνετε εκεί.
  • Το ένα υπνοδωμάτιο: Πώς είναι, τι περιλαμβάνει, τι κάνετε εκεί .
  • Το άλλο υπνοδωμάτιο: Πώς είναι, τι περιλαμβάνει, τι κάνετε εκεί .
  • Το σαλόνι: Πώς είναι, τι περιλαμβάνει, τι κάνετε εκεί .
  • Το συμβόλαιο αγοράς της κατοικίας.
  • Το σχέδιο της κατοικίας.
  • Οι εργασίες των μελών της ομάδας μέσα στην κατοικία.
  • Προβλήματα που αντιμετωπίσατε στην συγκατοίκησή σας.
  • Έργα τέχνης στην κατοικία.
  • Εφευρέσεις στην κατοικία που κάνουν τη ζωή σας εύκολη.
  • Λογαριασμός των εξόδων σας. Βρείτε επίσης πόσα θα πρέπει να πληρώσει ο καθένας σας τελικά.
  • "Φωτογραφίες".

ΟΔΗΓΙΕΣ: Οι περιγραφές σας πρέπει να είναι σωστές, δηλ. να έχουν Ε, Σ, Σ, Σ (επίθετα, σκέψεις, συναισθήματα, σχόλια). Βαθμολογούνται με έναν πόντο. Τα έργα τέχνης να είναι ζωγραφισμένα, αλλά εμπνευσμένα από πραγματικά έργα τέχνης. Βαθμολογούνται με δύο πόντους. Κάθε κατασκευή που θα φτιάξετε παίρνει τουλάχιστον 2 ΠΟΝΤΟΥΣ ανάλογα με την πολυπλοκότητά της, θα αποφασίσει η ολομέλεια.

Μπορείτε να κατεβάσετε την εργασία από ΕΔΩ.

Την προκαθορισμένη ημέρα παράδοσης της εργασίας αφιερώθηκε μία διδακτική ώρα για να συνδέσουν και να ολοκληρώσουν οι ομάδες τις παρουσιάσεις τους και άλλη μία για να τις παρουσιάσουν στην ολομέλεια της τάξης και να βαθμολογηθούν. Οφείλω να πω ότι όλα τα παιδιά εργάστηκαν με ζήλο και συνεργάστηκαν άψογα. Παρακάτω οι εργασίες τους:

Σχολικό έτος 2023-2024.

Δημιουργός Copyright © 2023-2024,